Přestože se zdá, že v letošním roce bude vítězit paní Zima, z dosavadních zkušeností víme, jak to nakonec dopadne. Nevíme však, zda nás v březnu čeká ještě hojná sněhová nadílka, holomrazy nebo se již za pár dní začnou objevovat první odstíny zeleně. Anebo okusíme všechny rozmary předjarního počasí.

FOTO: Pěkné bydlení

 Co kvete v březnu

Vzhledem k variabilitě počasí i rozmanitosti terénu naší země, je nástup jara v různých oblastech a v jednotlivých letech značně rozdílný. Je tedy těžko představit reprezentativní vzorek rostlin, které nás v této době potěší svými květy. K zimním otužilcům, které jsme si představili v lednovém čísle časopisu a kteří v této době dokvétají, se pravděpodobně přidají okrasné višně či keříky vřesovců. Vedle známého posla jara, petrklíče (Primula) začínají vyrážet květy bergénií (Bergenia) či stále zelené mahónie, jednou z prvních je Mahonia media „Charity“. S pomocí vlídnějšího počasí otevřou poupata keříky kdoulovce (Chaenomeles), lýkovce (Daphne), lískovníčky (Corylopsis) anebo se na skalkách rozprostřou polštářky tařičky (Aubrieta).

FOTO: Pěkné bydlení

 Nejen sněženky

Prvními květinami, které se nebojí rozhlédnout se po ještě ospalé přírodě, jsou jarní drobné cibuloviny a hlíznaté rostliny. Kdo by neznal sněženky (Galanthus nivalis) nebo bledule (Leucojum vernum). Stejně nedočkavé jsou však i ladoňky (Scilla), ladoničky (Chionodoxa), puškinie (Puschkinia), tavolíny (Eranthis), sasanky (Anemone), či na sněhu kvetoucí jarní šafrány (Crocus). A víte, že si tyto časně kvetoucí cibuloviny můžete vysadit i do trávníku, protože před první sečí již ukončují svoje vegetační období? O trochu později, většinou koncem března se na záhonech objeví rozkvetlé modřence (Muscari), narcisy (Narcissus) a tulipány (Tulipa).

FOTO: Pěkné bydlení

 A nezapomeňme pro barevnou krásu vidět i tu méně efektní, ale zasluhující si stejnou pozornost. Potěšme se pohledem na vykvétající jehnědy vrb, bříz, olší, lísek… V březnu je opravdu na co se dívat.