Hlavní obsah
Vesnička na kopci – tak sami autoři přezdívají svému návrhu, který roste v Beverly Hills a jehož tvar je inspirován okolními kopci. Foto: MAD Architects (8x)

Zpět k přírodě aneb Jak v Beverly Hills roste neobvyklý obytný komplex

Kopec a na něm 18 malých dřevěných domků připomíná nejnovější projekt, který vyrůstá v honosné losangeleské čtvrti amerického Beverly Hills. Nese název Gardenhouse (Zahradní domek) a jeho autory jsou architekti z čínského studia MAD Architects. Ti využili návrh rezidenčního objektu jako příležitosti k navrácení přírody do blízkosti a životů jeho obyvatel.

Vesnička na kopci – tak sami autoři přezdívají svému návrhu, který roste v Beverly Hills a jehož tvar je inspirován okolními kopci. Foto: MAD Architects (8x)
Zpět k přírodě aneb Jak v Beverly Hills roste neobvyklý obytný komplex

Právě návrat člověka k přírodě je od začátku stěžejním rysem tvorby čínského architekta Ma Jen-sunga a jeho týmu spolupracovníků. Architekt připomíná, že v době přelidněných městských aglomerací se často návrhy staveb řídí především tím, aby byly co nejvíce funkční.

Až druhotný je pak zájem o to, jaký emocionální vztah si obyvatelé takových domů vytvoří ke svému okolí a k prostředí, v němž budou žít.

Spodní část - kopec - je tvořen komerčními prostorami. Na něm stojí 18 různě velkých domů, které tvoří vesnici.

Foto: MAD Architetcs

Pro Los Angeles architekt vytvořil projekt budovy se smíšeným komerčním a rezidenčním účelem. Komerční prostory jsou ukryty ve spodní části, jež má podobu zelení porostlého kopce. Rezidenční část pak tvoří běžné dřevěné domky stojící nahoře, „na kopci”.

Komplex nazvaný Gardenhouse vyroste na ploše 2388 čtverečních metrů v sousedství ulice Wilshire Boulevard.

Foto: MAD Architetcs

Stavba, které autoři sami přezdívají „vesnička na kopci”, na svém vršku nabízí hned několik druhů bydlení - tři městské domy, dva malé byty, pět vil a osm bytových domů.

Centrální dvorek mezi domy bude zčásti zarostlý vegetací, ovšem uprostřed bude velký kruhový otvor, který bude fungovat jako světlík pro atrium obchodních prostor uschovaných v kopci. Z domků ale nad něj porůznu vyčnívají balkóny a terasy.

V brzké době se nová budova zazelená svými živými fasádami a komplex hezky zapadne do okolí.

Foto: MAD Architetcs

Tvar „kopce”, na němž jsou domky v bílé barvě umístěné, není nikterak náhodný, ve skutečnosti kopíruje horizont Beverly Hills. Při pohledu z ulice nebude příliš dovnitř vidět, a to kvůli hluku, i kvůli uchování soukromí. Naopak, směrem do středu budou fasády domů bohatě prosklené.

Obytné domy na vršku komerčního centra budou klasické dřevostavby.

Foto: MAD Architetcs

Centrální nádvoří mezi domy bude fungovat jako světlík pro atrium dole.

Foto: MAD Architetcs

Zajímavostí je povrch „kopce”. Fasáda spodní, komerční části bude totiž celá tvořena souvislou zelenou stěnou. V současnosti je to největší zelená stěna v celých Spojených státech. Osázena bude místními suchu odolnými sukulenty a révou.

Zatímco směrem do ulice budou mít domy spíše uzavřenou bílou fasádu, směrem k nádvoří budou převážně otevřené s bohatě prosklenými stěnami.

Foto: MAD Architetcs

Projekt v současné době spěje do finále  má být totiž hotov ještě do konce letošního roku. Celý komplex vyrůstá na ploše 2388 čtverečních metrů, nabídne užitnou plochu 4412 čtverečních metrů a dosáhne výšky 19 metrů.

Vizualizace budoucího vzhledu nádvoří mezi domy.

Foto: MAD Architetcs

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků