Hlavní obsah
Zrekonstruované původní trámy zdobí multifunkční obývací prostor o rozloze téměř 60 m2. Foto: www.modernibyt.cz

Z prázdné a nevyužité činžovní půdy vznikl atypický, ale útulný domov

Manželé Jana a Radim se syny Přemkem a Radimem vybudovali svůj nový byt v centru Českých Budějovic v prvorepublikovém činžovním domě, který tato rodina vlastní už mnoho let. Půda byla po celou dobu prázdná a nevyužitá a přímo vybízela k rekonstrukci.

Zrekonstruované původní trámy zdobí multifunkční obývací prostor o rozloze téměř 60 m2. Foto: www.modernibyt.cz
Z prázdné a nevyužité činžovní půdy vznikl atypický, ale útulný domov

Půdní prostory jsou velmi atypické, bylo vaším přáním mít půdní byt, nebo šlo o souhru okolností?

Dům je umístěn v centru města, volné pozemky pro stavbu nového domu jsou daleko, a tak rozhodnutí rekonstruovat půdní prostory bylo jednoznačné. Dáváme přednost životu v centru a bydlení na půdě nás lákalo svou výjimečnou atmosférou.

Krb symbolicky odděluje kuchyň a obývací pokoj.

Foto: www.modernibyt.cz

Jaké jsou podle vás klady a zápory bydlení v půdním bytě?

Byt je vybaven moderním topením a klimatizací, proto se nás typické nevýhody půdních bytů, např. horko, nedotýkají. Byt je umístěn ve druhém patře domu, takže není ani vysoko. Jeho jedinečnost spočívá ve výhledu z oken, díváte se neustále do nebe a jste oproštěni od ruchu velkoměsta.

Střešní okna Velux propouštějí do bytu dostatek přirozeného světla.

Foto: www.modernibyt.cz

Oslovili jste při realizaci architekta? Pokud ano, do jaké míry jste do jeho návrhů zasahovali?

Na začátku jsme s některými architekty jednali, ale absolutně jsme se neshodli v představách a nápadech, proto ke spolupráci nedošlo. Návrh jsme tedy vypracovali sami, jen o některých technických záležitostech jsme se poradili s panem Martinem Latislavem, který nám závěrečný projekt nakreslil a připravil veškerou dokumentaci pro získání stavebního povolení.

Dostatek soukromí pro syny majitelů byl jedním z důvodů, proč půdní prostor zrekonstruovali. Nyní můžou dopřát každému z dětí vlastní pokoj.

Foto: www.modernibyt.cz

Jaké byly vaše požadavky? Co bylo to hlavní, co nesmělo vašemu novému bydlení chybět?

Dispozice bytu nám byla od samého začátku jasná (až na několik detailů). Byla určena polohou střechy a umístění obývacího pokoje a kuchyně jako dominantních místností bylo tedy víceméně jednoznačné.

Poloha koupelny a toalety byla dána možností vybudovat odpady pouze na určitých místech. Zbývající místnosti, tedy dva dětské pokoje a ložnice, už byly logicky včleněny do zbylého prostoru. Bohužel jsme museli opustit myšlenku samostatné šatny, na tu nezbylo místo. Nad polovinou bytu, kde jsou umístěny pokoje synů a ložnice, vznikl navíc prostor o rozloze 50 m2, který jsme dokonale využili jako úložný.

V bytě o rozloze 112 m2 je jen jedna koupelna, proto je v ní umístěna vana i sprchový kout.

Foto: www.modernibyt.cz

V obývacím pokoji jsme původně uvažovali o velkém ateliérovém prosklení, které by spojovalo obývací prostor s venkovní terasou, ale kvůli problémům s izolacemi jsme tuto myšlenku zavrhli. Dalším důvodem byl fakt, že využíváme možnosti posezení na terase na zahradě přímo u domu. V obývacím pokoji jsme se rozhodli pro dvě trojice oken nad sebou a v kuchyni pro trojici oken vedle sebe.

Technici po statických propočtech určili jejich rozměry. V ostatních pokojích jsme nechali zabudovat vždy po dvojici oken.

Jak jste vyřešili propojení kuchyně a obývacího prostoru?

Kuchyň i obývací místnost jsou řešeny v moderním jednoduchém stylu s využitím mnoha technických vymožeností, jak ve výbavě celé kuchyně, tak např. ve zvoleném systému programovatelného ovládání osvětlení. Kuchyň poskytuje mnoho úložných prostor, a proto nebylo nutné vybavovat obývací pokoj úložným nábytkem. Díky tomu působí tato nejfrekventovanější část bytu velmi vzdušně. Kuchyň a obývací pokoj jsou pouze lehce opticky odděleny částečně vysunutým krbem.

Kromě jídelního stolu je součástí kuchyně také barový pultík.

Foto: www.modernibyt.cz

Někdy se stane, že na některé nedostatky člověk přijde, až když v bytě žije nějaký čas. Je něco, co byste dnes udělali jinak?

Byt obýváme zatím dva roky a na nic, co bychom chtěli změnit, jsme nepřišli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků