Hlavní obsah
Mladí majitelé si zrekonstruovali dům po prarodičích. Žijí v něm s ročním synem. Foto: Archiv čtenářky (10x)

Z garsonky do vlastnoručně rekonstruovaného domu. Majitelé si splnili životní sen

Čtyři roky trvala rekonstrukce rodinného domu, který zdědila po prarodičích naše čtenářka Veronika a její manžel Vítek. Většinu prací zvládli svépomocí, dnes žijí v moderně zařízeném domově, jemuž vévodí velký koníček hlavy rodiny – motorky.

Mladí majitelé si zrekonstruovali dům po prarodičích. Žijí v něm s ročním synem. Foto: Archiv čtenářky (10x)
Z garsonky do vlastnoručně rekonstruovaného domu. Majitelé si splnili životní sen

Veronika s Vítkem a dvouapůlletým synem Kubíkem bydleli původně v garsoniéře 1+1. Jejich rekonstruovaný dům stojí v klidné ulici menšího města v jižních Čechách.

Veronika s Vítkem pro svůj domov zvolili kombinaci klidných, přírodních barev.

Foto: Archiv čtenářky

„Dům, který jsme od roku 2013 do roku 2017 rekonstruovali svépomocí, patřil manželovým prarodičům. Manžel (40 let) zde od malička trávil hodně času, zejména se 'hrabal' v motorkách, což ho drží dodnes,” napsala nám Veronika.

Jídelní zónu tvoří stůl pro čtyři hodovníky a samostatná stolička pro malého Kubíka.

Foto: Archiv čtenářky

Není divu, že Vítek má dům rád, a jeho prodej proto nepřicházel vůbec v úvahu. Namísto toho se rozhodl pro rekonstrukci, kterou rodina financovala hypotékou. Veroničin manžel není žádný snílek a velmi dobře věděl, jaký úkol si na sebe bere.

„Čekalo ho bourání, odvoz materiálu, navážení nového a spousta času strávená těžkou práci. Chtěl si většinu udělat sám, protože je zručný a šikovný,” chválí jej za to Veronika.

V obývacím pokoji nechybí ani krb.

Foto: Archiv čtenářky

Se zednickými pracemi zejména v prvním půlroce, kdy bylo třeba zbourat dvě nosné zdi domu a postavit místo nich nové, přicházel během týdne pomáhat Vítkovi kamarád, který je profesionálním zedníkem.

„Do zimy stihli udělat i nový strop a střechu. Manžel se tehdy vracel z práce až po páté hodině a do večera dělal, co bylo třeba. Měli jsme štěstí na řemeslníky, kteří odvedli poctivou práci a mohli se nám věnovat v potřebnou dobu,” popisuje klidný průběh rekonstrukce Veronika, která si tak společně s manželem splnila sen o pěkném velkém bydlení.

Srdcem domácnosti je velký společenský prostor spojující obývací pokoj s jídelnou a kuchyní.

Foto: Archiv čtenářky

Základní paletu klidných barev šedé, světle hnědé a bílé postupně doplňují detaily v živé fialové a zelené.

Foto: Archiv čtenářky

Dispozice domu je řešena prakticky. V přízemí návštěvníka uvítá malé zádveří, z nějž se přichází do chodby. Odtud se vstupuje do obývacího pokoje propojeného s kuchyní a jídelnou, ale také na toaletu a po schodech do sklepa.

Po schodech směrem vzhůru vede cesta do obytného podkroví, kde je dětský pokojík, ložnice majitelů, koupelna a samostatné WC.

Na kleštinách nad schodištěm dlí pýcha majitele - veterán ČZ.

Foto: Archiv čtenářky

Zajímavostí jsou kleštiny překlenující schodiště. Na nich spočívá největší Vítkova chlouba – veterán ČZ. Jednoho dne by v tomto prostoru mohl být eventuálně ještě druhý pokojík, ale to je zatím hudba daleké budoucnosti, uvažuje Veronika.

Dětský pokoj je v podkroví.

Foto: Archiv čtenářky

Dům je vytápěn pomocí čerpadla, na které je napojeno i podlahové topení. Jako podlahovou krytinu zvolili mladí manželé vinyl. Po roce bydlení jsou s touto volbou velmi spokojeni.

V podkroví je rovněž ložnice rodičů.

Foto: Archiv čtenářky

Zatímco interiér domu je již hotový, zbývá doplnit pár posledních detailů, exteriér domu čeká ještě na dokončení. Chybí především fasáda, úprava dvorku a zahrady jsou na programu do budoucna. Jak ale Veronika píše v závěru svého dopisu, jsou to práce, na které se spolu s manželem už těší.

Domu zatím chybí fasáda. Ale i té se brzy dočká. Zatím skoupá sněhová nadílka letošního roku vystačila tak tak na malou klouzačku na schodech pro Kubíka.

Foto: Archiv čtenářky

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků