Hlavní obsah
Vila s adresou: Jevany, Lesní čp. 146 Foto: Jiří Podrazil

Vila manželů Schauerových je perlou slavných Jevan

Proslulá vilová čtvrť obce Jevany je vyhledávanou lokalitou dodnes. Pražany to do ní táhlo hlavně v období první republiky. Za jednu z nejvzácnějších staveb z té doby můžeme pokládat vilu manželů Schauerových.

Vila s adresou: Jevany, Lesní čp. 146 Foto: Jiří Podrazil
Vila manželů Schauerových je perlou slavných Jevan

Návrh působivé stavby svěřili manželé Schauerovi Vladimíru Grégrovi, známému hlavně projekty domů pro herce a filmové podnikatele v Praze na Barrandově. Samotnou stavbu pak zadali firmě architekta a stavitele Rudolfa Stockara.

Obývací pokoj byl zařízen velmi moderně.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Také architektonicky rozvržená zahrada s respektem ke krajinářským hodnotám svažitého lesního pozemku je dílem známého architekta, autora knihy Zahrada a obydlí, Otakara Fierlingera. V jevanském klidném prostředí tak mezi vzrostlými stromy prosvítá vila, která má důležité místo v historii moderní architektury.

Dobový snímek představuje podobu interiéru haly.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Stavba sloužila hlavně soukromému a společenskému životu Antonína Schauera -  významného advokáta s mezinárodní klientelou. Za první republiky Schauer řídil správní rady velkých peněžních ústavů, působil jako poradce velkých průmyslových podniků a zasedal v právní radě předsednictva ministerské rady.

Stavba byla zasezena do rozsáhlé zahrady.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Do vily si Schauer zval známé osobnosti kulturního a veřejného života, mimo jiné prezidenty republiky Edvarda Beneše a Emila Háchu. K častým návštěvníkům Schauerovy vily patřil i historik umění Václav Vilém Štech.

V roce 1948 vilu zabrala Ústřední rada odborů pro rekreaci členů vlády. Objekt byl nepřístupný a přísně střežený až do konce osmdesátých let 20. století. Jen v roce 1960 se vila objevila v roli soukromého sídla velitele gestapa ve filmu Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka, natočeného podle povídky Jana Drdy. Vila, zdevastovaná čtyřicetiletým nevhodným užíváním, prošla nedávno pečlivou obnovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků