Hlavní obsah
 

Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti

Své největší a nejnovější knihovny se v minulém týdnu, u příležitosti oslav stého výročí samostatnosti země, dočkalo Finsko. Obrovská budova vyrostla v centru hlavního města Helsinky a nebude sloužit pouze jako knihovna, ale jako multifunkční kulturní prostor, jehož hlavním cílem je nabídnout lidem místo k setkávání v moderním kulturním prostředí a ve společnosti tisíců svazků knih.

 
Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti

Výstavba knihovny stála 98 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun a s jejími plány se začalo už před dvaceti lety. Stojí přímo naproti finskému parlamentu a její podobu navrhli architekti z finského ateliéru ALA Architects.

Mohutná budova má zvlněnou fasádu obloženou smrkovým dřevem a velká část její plochy je prosklená. Knihovna nese název Oodi, což v češtině znamená „óda”.

V centru Helsinek vyrostla nová obří knihovna.

Foto: Tuomas Uusheimo

Knihovna má tři podlaží, z nichž každé má svou vlastní atmosféru. Přízemí reflektuje rychlý životní styl a tomu odpovídá jeho návrh umožňující jeho rychlé přestavění podle aktuální potřeby a způsobu využití. Je zde prostorné lobby pro společenské události, informační tabule knihovny, místo k odevzdání zapůjčených knih a kavárna.

Právě zde je také kino a víceúčelová hala, přičemž obě zařízení lze buďto uzavřít pro pořádání soukromých akcí, anebo naopak plně otevřít a propojit s lobby.

Každé z podlaží knihovny má svou vlastní atmosféru, která vystihuje jeho účel.

Foto: Tuomas Uusheimo

V prvním patře návštěvníci mohou využít špičkově vybavené dílny a hudební či nahrávací i filmová studia. Jinými slovy, na tomto podlaží Helsinčané mají možnost nejenom studovat, ale také poznávat a učit se novým věcem a pracovat.

Ráj knihomolů pak čeká návštěvníky ve druhém patře. Právě zde se čte, učí i odpočívá. I zde je kavárna a kromě jiného například i devět živých stromů.

V knihovně lze objevit prostory i pro další umělecké činnosti - studia k natáčení hudby či filmů, kinosál atp.

Foto: Tuomas Uusheimo

Jednou z velkých zajímavostí knihovny je její uspořádání. Dětské oddělení není nikterak odloučeno od půjčovny pro dospělé. Naopak, malí čtenáři si chodí půjčovat své knihy do stejných prostor jako ti dospělí.

Jednou ze zajímavostí samotné knihovny je propojení odddělení pro dospělé s oddělením prod ěti. Ruch způsobovaný dětskými čtenáři považují knihovníci za pozitivní a přínosný. Prostředí knihovny osvěží a naplní energií.

Foto: Andrey Shadrin

Dobře je vyřešena v knihovně akustika, která umožňuje pořádání koncertů nebo hlasitou filmovou produkci v přízemí, aniž by hluk zaléhal do druhého patra a rušil tak čtenáře například při studiu.

V knihovně jsou kavárny i restaurace, pro nadšené čtenáře je tu ale spousta dalších prostor, kde si prostě mohou sednout, kam se jim zlíbí a oddávat se plně svému koníčku nebo i studiu.

Foto: Tuomas Uusheimo

Obří budova knihovny dává tušit, že v ní Finové nemají jen „běžnou pobočku” a zároveň i depozitář knih, jichž je v Oodi na 100 tisíc svazků. Kromě toho v ní totiž návštěvníci naleznou také kavárnu, restauraci, kino, hudební studio, překvapivě například i dílničky s 3D tiskárnami a laserovými řezačkami.

Jinými slovy, tato multifunkční budova na náměstí Kansalaistori nabízí Finům všechny myslitelné příležitosti ke společenskému a kulturnímu životu. Není divu, že se očekává návštěvnost až 2,5 milionu lidí ročně.

Hlavní sál knihovny těsně před dokončením.

Foto: Tuomas Uusheimo

Zajímavostí je velké využití robotů při obsluze knižních sbírek i při zacházení s knihami a jejich evidencí. To vše má jediný účel, aby se lidští pracovníci mohli návštěvníkům knihovny věnovat osobně.

Knihovna při svém otevření na počátku prosince nebyla uvedena do provozu v plné šíři, některé její funkce budou spuštěny v následujících měsících (například kino Regina se otevře v lednu). I poté se pak budou služby neustále dále rozvíjet a zdokonalovat a ve skutečnosti vlastně nebude hotova nikdy, řekla ředitelka Oodi Anna-Maria Soininvaarová.

Centrální knihovna ovšem slouží návštěvníkům už nyní, a to od časných ranních hodin do pozdního večera sedm dní v týdnu.

Knihy naleznou četbymilovní Finové ve druhém patře. Naleznou zde dva padesátimetrové řady polic, kde je literatura nejenom pro dospělé, ale i pro děti.

Foto: Tuomas Uusheimo

„Oodi symbolizuje základní hodnoty naší společnosti, jimiž jsou vzdělávání, kultura, rovnost a otevřenost. Propagace těchto hodnot je obzvláště důležitá v současné době, pro niž je příznačná nejistota. Oodi stojí pevně na straně naší obrany demokracie,” pronesl při zahajovacím ceremoniálu starosta Helsinek Jan Vapaavuori.

Nejvyšší podlaží knihovny má celé prosklené stěny, díky čemuž do interiéru přichází obrovské množství světla a zvlněný strop pak připomíná bílý šátek, který jako by se na zástupy regálů knih jen vznášel.

Foto: Tuomas Uusheimo

Hledáme nejhezčí rodinné vánoční stromečky

Ozdobený stromeček je možné o Vánocích nalézt snad v každé české rodině. Když se na Štědrý večer rozzáří, rozlije se po celé domácnosti tajemná atmosféra, na niž se těší nejenom děti, ale i dospělí.

Jak vypadá ten váš? Je designově dovedený k dokonalosti? Anebo na něj věšíte tradičně památeční ozdoby po babičce? Zdobíte stromeček v pokoji, anebo jej máte venku, na zahradě? 

Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 20.12.2018 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích vám přineseme v článku o Vánocích v rubrice Bydlení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků