Hlavní obsah
Jako housenky pijící z kaluže vody mohou někomu připadat nové chatky na norském ostrově Manshausen. Foto: Kjell Ove Storvik

Stříbrné housenky pijící z kaluže vody, i tak mohou vypadat rekreační chatky

Již druhou sérii chatek pro resort na norském ostrově Manshausen navrhl tamní architekt Snorre Stinessen. Chatky mají jeden plně prosklený celý konec, jímž ční nad hladinu moře. Právě toto neobvyklé řešení vzbuzuje pozornost nejenom návštěvníků, ale i odborné veřejnosti. Z dálky mohou chatky někomu připomínat stříbrné housenky, které se připlazily ke kaluži napít vody.

Jako housenky pijící z kaluže vody mohou někomu připadat nové chatky na norském ostrově Manshausen. Foto: Kjell Ove Storvik
Stříbrné housenky pijící z kaluže vody, i tak mohou vypadat rekreační chatky

První várka dřevěných chatek se na ostrově spadajícím do severonorského souostroví Steigen objevila v červnu roku 2015.

Nově přibyly na ostrově chatky další, které se svým vzhledem mírně liší. Jejich hlavním rysem je prosklený celý jeden konec, který směřuje nad moře. Obyvatelé chatek tak mají sice výhled na vodu, což ovšem pro přišedší Nory není samo o sobě velkou novinkou. Důležitější je skutečnost, že na ostrově sídlí jedna z největších populací orla mořského, takže je z pohodlí a tepla chatek možné tyto impozantní ptáky pozorovat.

Součástí rozšíření byla i přístavba sauny a relaxační zóny, jež jsou propojené s centrálním slanovodním jezírkem na ostrově. Architekt navrhl saunu tak, aby ji bylo možné vytvořit ze zbytků materiálu, které na ostrově zůstaly po dokončení první série chatek.

Zatímco první série chatek byla umístěna na již existujících kamenných útvarech, nové příbytky jsou na kamenitém výběžku, z nějž vybíhají díky ocelovým „nožkám“, na kterých spočívají.

Výška nožek přitom není náhodná, architekt pečlivě studoval nejenom výšku vln v daném místě, ale také nejrůznější povětrností situace a samozřejmě zohlednil i eventuální stoupání hladiny oceánu.

Půdorys chatky

Foto: Archiv architekta

Stejným způsobem promýšlel ideální typ obložení každé z chatky. Extrémní počasí a vysoká salinita vzduchu bezprostředně nad mořskou hladinou ukázaly, že ideálním materiálem bude hliníkový plech.

Velmi promyšlené je i uspořádání interiéru. Architekt vytvořil v každé chatce určené pro přespávání dvou až čtyř lidí dostatečně velký prostor na zavazadla, pohodlnou koupelnu a kuchyňku s jídelní zónou.

Postel je umístěna těsně před proskleným koncem chatky, aby měli hosté během odpočinku možnost užívat si ničím nerušeného výhledu ven do všech stran, zatímco jsou pěkně zachumlaní uvnitř v teple.

Každá z chatek je ovšem natočena tak, aby zachovávala soukromí hostů a ti si vzájemně nenahlíželi přímo do lože.

Anketa
Líbila by se vám chatka takto nad vodou?
Ano, to je náš sen.
31.1 %
Asi ano.
16.8 %
Nevím.
2 %
Spíše ne.
5.6 %
Ne, o to opravdu nestojím.
44.5 %
Celkem hlasovalo 5561 čtenářů.

Zapojte se do naší přehlídky vánoční výzdoby oken

Máte na Vánoce hezky vyzdobená okna? Rádi byste ostatní inspirovali a třeba se i trochu pochlubili? Pošlete nám fotografii své vánoční okenní výzdoby a my z nejpovedenějších příspěvků vytvoříme přehlídku, na kterou se můžete těšit během svátků v rubrice Bydlení.

Své fotografie, třeba i s krátkým popisem či příběhem, posílejte do redakce na adresu bydleni@novinky.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků