Hlavní obsah
Zeď měla snížit nelegální imigraci z Mexika do USA. Na mnoha místech však pouze násilně rozdělila komunity lidí žijících po desetiletí ve spokojeném sousedství. Foto: Profimedia.cz

Soutěž o nejlepší design vyhrála růžová houpačka vsazená do „Trumpovy zdi”

Vypadá to jako akt roztomilé nenásilné rebelie, jenž však v sobě nese velice silné poselství. A to nezůstalo bez pozornosti. Trojice zářivě růžových houpaček prostrčených skrz zeď, kterou na americko-mexické hranici postavili na popud dnes již bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, se poprvé objevila v médiích už po své instalaci v roce 2019. V minulých dnech se pak stala naprostým vítězem soutěže o nejlepší design londýnského Muzea designu.

Zeď měla snížit nelegální imigraci z Mexika do USA. Na mnoha místech však pouze násilně rozdělila komunity lidí žijících po desetiletí ve spokojeném sousedství. Foto: Profimedia.cz
Soutěž o nejlepší design vyhrála růžová houpačka vsazená do „Trumpovy zdi”

Je to možná jen shoda náhod, že londýnské Muzeum designu vyhlásilo vítěze své pravidelné soutěže o nejlepší design právě ve dnech, kdy v USA nastupuje nový prezident Joe Biden, od nějž se očekává spousta změn v porovnání s jeho předchůdcem Donaldem Trumpem.

V každém případě vítězství projektu růžových houpaček propojujících lidi na obou stranách tzv. „Trumpovy zdi” je v jistém smyslu symbolické.

Zářivě růžové houpačky jako propojující prvek pro obyvatele žijící náhle na dvou stranách železné zdi vymyslel profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael.

Svým nápadem se přidal k mnoha hlasům na obou stranách zdi odmítajícím její stavbu a existenci. Snažil se poukázat na její nesmyslnost a v jistém smyslu hloupost. Svůj velmi názorný projekt nazval Teetertotter wall, tedy houpačková zeď.

„Zeď se stala doslova opěrným bodem mezi USA a Mexikem,” napsal tehdy Rael, „a děti a dospělí jsou na obou stranách smysluplně spojeni při poznání, že akce, které se odehrávají na jedné straně, mají přímý dopad na druhou stranu.”

Růžové houpačky se staly jedním z velice mála propojujících prvků v místě, kde zeď nemilosrdně rozdělila do té doby žijící jednotnou komunitu lidí.

Představují určité povzbuzení a poučení – k tomu, aby se člověk na jedné straně mohl zhoupnout, potřebuje druhého člověka, na druhé straně. Děti z obou stran zdi si tak mohou dál společně hrát.

V místě, kde jsou houpačky instalované, tj. v zóně Anapra ve městě Juarez na mexické straně, je zeď tvořena železnými profily, které do sebe nejsou zaraženy na těsno, ale jsou mezi nimi ponechány volné mezery. Lidé a děti tak při houpání na sebe vidí a mohou si dál spolu alespoň povídat.

„Jsme naprosto překvapeni touto nečekanou poctou, kterou sdílíme s uměleckým kolektivem založeným v Juarezu, Colectivo Chopeke,” řekl Rael o vítězství projektu.

„A co je nejdůležitější, přichází v době, kdy doufáme ve změnu a že místo zdí začneme spíše stavět mosty.”

Anketa
Líbí se vám idea houpačky jako symbolu propojení?
Ano, je to velmi hezké.
79.5 %
Docela ano.
3 %
Nevím, neumím to posoudit.
1.2 %
Nijak výrazně mě to nenadchlo.
3.6 %
Je to hloupost a zbytečnost.
12.7 %
Celkem hlasovalo 7445 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků