Hlavní obsah
Autoři výstavy za sexy architekturu považují Žižkovský vysílač vzniklý podle návrhu architekta Václava Aulického i Věž Bienále od Jana Kaplického z Future systems. Foto: GJF, Kaplicky Centre Foundation Prague

Sexy architektura se představuje v Praze na Betlémském náměstí

Výškové budovy jako falické symboly v architektuře, objekty připomínající ženské pohlavní orgány i ložnice zařízené tak, aby co nejvíc vzbuzovaly touhu po sblížení. To vše představuje výstava v pražské galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí spolu s filosofickým zamyšlením nad těmito „Prostory touhy”. Nechybí i sekce o historii a typických znacích architektury vykřičených domů.

Autoři výstavy za sexy architekturu považují Žižkovský vysílač vzniklý podle návrhu architekta Václava Aulického i Věž Bienále od Jana Kaplického z Future systems. Foto: GJF, Kaplicky Centre Foundation Prague
Sexy architektura se představuje v Praze na Betlémském náměstí

Galerie Jaroslava Fragnera pořádá výstavu s názvem ”Je architektura sexy?”. Expozice ukazuje na příběhu architektury 20. století, jak různé myšlenkové proudy v oblasti sexuality a rozdělení mužských a ženských rolí utvářely architekturu, prostor a proces architektonické tvorby a jak naopak architektura a urbanismus zase zpětně ovlivňují stereotypy v naší společnosti.

Za erotikou inspirovanou architekturu jsou tradičně považovány vysoké budovy. Nechybí Věž Vokurka od Mjölk architekti nebo výškové budovy od Foister and Partners v čele s mrakodrapem na 30 St Mary Axe přezdívaným Okurka.

Foto: Roman Dobeš, archiv Foster and Partners

Na výstavě jsou představena díla a myšlenky předních architektů a umělců. Například Adolfa Loose, Otto Wagnera, Jana Kotěry, Jana Kaplického, Jana Zrzavého, Ilony Németh, Veroniky Bromové, Lenky Klodové aj.

Některé objekty připomínají orgány nejen tvarem, ale i barevností.

Foto: archiv GJF

„Sex a éros hrají klíčovou roli v našich životech a pochopitelně od pradávna i ve všech uměleckých oborech,” uvedl ředitel Galerie Jaroslava Fragnera a jeden z kurátorů Dan Merta.

„Chceme ukázat z různých úhlů, že to platí i pro architekturu, i když tato inspirace je zde mnohdy ukryta rafinovaněji. Prostě Freud vedl ruku nejen hudebníkům a výtvarným umělcům, je ukryt i za rýsovacími prkny předních architektek a architektů,” sdělil.

Čerpací stanice od českých architektů Jerryho Kozy a Adama Jirkala.

Foto: archiv GJF, Tomáš Souček

Autoři vycházeli z přesvědčení, že sexuální ztotožnění se s různými rolemi se děje i v architektonickém prostoru.

„Stereotypy a historické tradice patriarchálního řádu měly výsostný́ vliv na utváření identity architektů i architektek a jejich tvorby,“ vysvětluje Ladislav Zikmund-Lender, který je spolu s Filipem Šenkem dalším kurátorem výstavy.

Schodiště v Hotelu Josef od AI - DESIGN.

Foto: Ivan Němec, CFA Design

Důležitou součást výstavy tvoří přiznané erotické inspirace architekta Jana Kaplického, které mají často organicky oblé linie. Tvorba architekta byla inspirativním propojením hi-tech designu s přírodními tvary.

Podobně k navrhování přistupovala i nedávno zemřelá architektka Zaha Hadid [celá zpráva].

Ta například navrhla katarský stadion, který připomínal ženskou vagínu, a jenž vzbudil mezi architekty i hodně kritické reakce.

Stadion v Kataru má hostit fotbalové zápasy během Mistrovství světa ve fotbale Katar 2022. Lidem připomíná vagínu.

Foto: Aecom, Studio Zahy Hadid, Qatar 2022 Supreme Comittee

„Představené projekty ukazují radikální vize nové podoby architektury konce 60. let, které jsou na jedné straně určeny představou sdílené intimity a lepší, otevřené společnosti, a vedle toho minimálně ve stejné míře nadšením kosmického objevování,“ upřesňuje Filip Šenk.

Výstava je k vidění na adrese Betlémské nám. 169/5a na Praze 1 až do 25. září. Otevřeno je od úterý do neděle od 11 do 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků