Hlavní obsah
Vila s adresou: Zeyerova čp. 344, Žatec Foto: publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Rozlehlé obydlí lékaře Ambrože Wolframa vzniklo z obyčejné chalupy

Dvoupodlažní dům důležité osobnosti města Žatce, lékaře Ambrože Wolframa, má celkem tři křídla. Velkolepá stavba stojí nedaleko historického jádra města a říká se jí Křížova vila. Základem budovy je přitom prostá chalupa, kterou bývalí majitelé Anderlovi proměnili v městský dům. Vila se stala reprezentativním sídlem díky jejich dceři Františce, manželce Wolframa.

Vila s adresou: Zeyerova čp. 344, Žatec Foto: publikace Slavné vily Ústeckého kraje
Rozlehlé obydlí lékaře Ambrože Wolframa vzniklo z obyčejné chalupy

Vila od neznámého architekta představuje cennou ukázku novorenesanční architektury konce devatenáctého století. Převládá u ní vliv severoitalské renesance. Na fasádě vily je k vidění pestrá mozaika inspirovaná právě renesanční architekturou.

První křídlo stavby je souběžné s ulicí a zapadá do klasické městské řadové zástavby. Ve dvoře pak nepravidelně navazují další dvě křídla. Uspořádání místností v domě vychází ze zmíněné starší budovy, která byla do vily zčásti začleněna.

Pohled na stavbu na dobové fotografii.

Foto: publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Zvnějšku je vila zdobena dekoracemi inspirovanými antikou. Nejzdobnější je hlavní strana vily. Té dominuje arkýř zakončený výrazným vikýřem. Fasáda vyniká keramickým obkladem s různobarevně glazovanými dlaždicemi a tvarovkami.

Fasáda stavby je bohatě dekorována.

Foto: publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Přízemí sloužilo hlavně jako technické a hospodářské zázemí vily. Tomu odpovídá i čistě funkční pojetí interiérů. O to víc pak zaujme vstup do schodiště. Prostor podkovovitého tvaru s bohatou plastickou výzdobou vrchní části omítky završuje členitá klenba.

Nejreprezentativnější místností byl bohatě vyzdobený obývák

V interiéru bylo nejzdobnější první patro. V něm se nacházely reprezentační a osobní prostory manželů Wolframových.

Dominantní místnost představuje obývací salon. Honosnost pokoje podtrhuje kazetový strop s bohatou plastickou výzdobou a velkolepou nástropní malbou. Vytvořil ji oblíbený ústecký malíř Josef Reiner v roce 1898. Z původního vybavení se zachovalo i několik kachlových kamen.

Interiér byl zařízen pestře a útulně.

Foto: publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Stavebníci patřili k rodinám s velkým kulturním a společenským rozhledem. Wolfram byl prvním městským lékařem. Byl i předsedou Spolku pro zkrášlení města Žatce.

Současný název má stavba po přednostovi okresního soudu Wilému Křížovi. Ten dům koupil roku 1926. Jemu byl roku 1945 zkonfiskován. Později se proměnil v bytové jednotky.

Nejkrásnější prostory v patře se naštěstí staly součástí muzea. Zanedbaná vila byla v roce 2000 citlivě rekonstruována. Město ji otevřelo pro veřejnost jako pobočku žateckého muzea.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků