Hlavní obsah
Kuchyňská linka, stejně jako další nábytek, má světle hnědou barvu. Foto: Atelier 111 architekti (10x)

Rekonstrukce bytu v domě ze 70. let změnila jeho dispozici a prosvětlila jej

Nepříliš šťastnou dispozici měl byt v dvougeneračním rodinném domě ze 70. let minulého století v klidné rezidenční čtvrti Trhových Svin. Majitelé se proto obrátili na odborníky ze studia Atelier 111 architekti s prosbou o jeho rekonstrukci a s tím spojenou proměnou. Byt je nyní světlejší a jeho uspořádání daleko lépe odpovídá potřebám seniorského manželského páru.

Kuchyňská linka, stejně jako další nábytek, má světle hnědou barvu. Foto: Atelier 111 architekti (10x)
Rekonstrukce bytu v domě ze 70. let změnila jeho dispozici a prosvětlila jej

Dům stojí na velmi příjemném místě, na západ se z jeho oken otevírá výhled na louky a lesy, pokrývající charakteristickou mírně zvlněnou krajinu jižních Čech.

Ze šatny se do dalších místností přichází průchodem skrz oboustranou tmavošedou skříň.

Foto: Atelier 111 architekti

Dům je třípodlažní, s polozapuštěným přízemím, kde jsou garáže a technické místnosti. Dvě horní podlaží jsou obydlena. V nižším podlaží je zmiňovaný byt, na jehož rekonstrukci se architekti zaměřili.

V jídelně přibylo velké francouzské okno.

Foto: Atelier 111 architekti

Majitelé měli výhrady k předimenzované chodbě, která byt zbytečně prodlužovala. Na jejím konci pak byla příliš malá kuchyně, do níž se vešel jen malý stůl. I to bylo třeba změnit.

Hlavní obytný pokoj pak postrádal kontakt s ostatními prostorami v bytě. Obyvatelé bytu obecně rovněž postrádali větší kontakt se zahradou.

Skříně v jídelně skrývají pracovní stůl se šicím strojem.

Foto: Atelier 111 architekti

Tmavošedé skříně jsou ústředním motivem nové tváře bytu.

Foto: Atelier 111 architekti

Architekti ponechali v původním stavu pouze uspořádání vstupních prostor do bytu, neboť jejich podoba manželům vyhovovala. Chodbu ovšem proměnili v podlouhlou šatnu, z níž se vstupuje do koupelny a do ložnice, která je nyní v místě původní kuchyně.

Pohled na kuchyň z jídelny.

Foto: Atelier 111 architekti

Dominantou šatny a vlastně celého bytu je soustava tmavošedých skříní lemujících po obou stranách centrální zeď bytu. Zatímco v šatně slouží k ukládání šatstva, z druhé strany zdi prochází soustava skříní všemi místnostmi a bere na sebe vždy tu funkci, která se v rámci daného prostoru právě nabízí.

V kuchyni jsou do ní zabudované vestavné spotřebiče, v obývacím pokoji je v ní ukryt PC stolek a v jídelně pracovní stůl se šicím strojem. Dřevěná nábytková stěna je sjednocujícím prvkem celého bytu. Právě skrz ni se prochází z šatny do kuchyně a odtud do dalších místností.

Za pracovní plochou se po celé šíři kuchyňské linky táhne praktický úložný prostor.

Foto: Atelier 111 architekti

Zajímavě je řešena linka v kuchyni, kde je po celé šíři za pracovní deskou uzavíratelný odkládací prostor. Paní domu si sem může uschovat veškeré spotřebiče, které má ráda po ruce a přece by jí na pracovní desce jinak zbytečně zabíraly místo.

Pracovní plocha kuchyňského ostrůvku je pohledům z jídelny skryta za převýšeným paravánem.

Nová dispozice byt výrazně prosvětlila.

Foto: Atelier 111 architekti

Jednotlivé prostory jsou od tmavošedé sestavy skříní odlišeny barvou nábytku. Kuchyňská linka má záměrně světle hnědou barvu, zrovna tak jako velký kruhový stůl s osmi židlemi v jídelně a stěna s televizí v obývacím pokoji, která je vlastně zadní stranou linky.

Světlá stěna s televizí v obývacím pokoji je zadní stranou kuchyňské linky.

Foto: Atelier 111 architekti

Novinkou je francouzské okno, které nechali architekti probourat v jídelně. Nejenomže nabízí hezký výhled do zahrady, ale především přivádí spoustu světla do interiéru.

Sluneční paprsky teď podél tmavé stěny doputují až do dříve potemnělého koutu v obývacím pokoji. Tato změna je obzvláště patrná v podvečerních hodinách, kdy je slunce níže nad obzorem.

Porovnání původního stavu s novou podobou bytu

Foto: Atelier 111 architekti

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků