Hlavní obsah
Srdcem prvního domova mladého páru je obývací pokoj. Foto: Cris Farhat Fotografia

První domov pro pár, který čerstvě opustil rodné hnízdo, je světlý a přitom útulný

Na první domov každý vzpomíná po zbytek života. To měli na paměti architekti z brazilského Studia Canto, když zařizovali byt pro své klienty. Je to pár, který opustil domovy svých rodičů a začíná žít samostatně. Jeho přáním bylo vytvořit harmonický domov v São Paulu, který bude především útulný.

Srdcem prvního domova mladého páru je obývací pokoj. Foto: Cris Farhat Fotografia
První domov pro pár, který čerstvě opustil rodné hnízdo, je světlý a přitom útulný

Více než cokoli jiného si mladý pár od architektů přál, aby jim navrhli domov, který jim poskytne příjemné útočiště, ve kterém naleznou hlavně klid a odpočinek po rušném dni ve městě a v práci. Bylo jasné, že nevelký byt s dispozicí 2+1 má být především útulný. A samozřejmostí byla volba světlých tónů zařízení, aby se co nejvíce opticky zvětšil.

Zároveň architekti z logických důvodů museli hledat nejenom elegantní a praktická řešení, ale také finančně nenáročná, protože klienti měli k dispozici malý rozpočet.  Znamenalo to například jen minimum změn v dispozici bytu.

Srdcem nového domova je obývací pokoj, kde bude pár trávit většinu společných chvil, ať již o samotě, třeba při romantické večeři, anebo ve společnosti přátel. Obývací pokoj má tedy jako základní barvu bílou. Tou jsou vymalované stěny i strop, také tuto barvu nese i jídelní stůl se židlemi.

Ve velice světlém odstínu šedé je pak sedací souprava, barvu bílé kávy mají závěsy i koberec. Obojí ladí s barvou přírodního dřeva, z nějž je dvojice polic, na nichž jsou rozmístěné hrnkové květiny. Světle hnědé jsou zároveň i dřevěné podlahy obývacího pokoje a ložnice, která barevnou a materiálovou paletu použitou v obývacím pokoji kopíruje.

Architekti byt opticky zvětšili volbou výhradně světlých barev.

Foto: Cris Farhat Fotografia

Architekti v kuchyni zvolili trochu atypicky dvě barvy pro kuchyňské skříňky. Spodní jsou dřevěné, horní pak bílé. Zajímavým nápadem je odstranění štuku z nejdelší stěny v bytě, která se táhne od jídelního stolu přes obývací pokoj až k oknu.

Na této stěně tak odhalili cihlové zdivo, které natřeli bíle. Ač mají tedy všechny stěny stejnou barvu, tato se vymyká strukturou povrchu a působí tak jako nenápadné ozvláštnění prostoru.

Důležitým prvkem tohoto bytu jsou již zmiňované květiny, kterých je v tak malém bytě nečekaně mnoho. Je to právě jejich přítomnost, která dodává celku onu požadovanou atmosféru útulnosti a domáckosti. Zároveň hrají důležitou roli i při čištění vzduchu, který se v menších bytech vždy rychleji vydýchá.

A v neposlední řadě, květiny v různých výškových úrovních vzbuzují příjemný dojem čehosi všudypřítomného a zároveň živého.

Anketa
S kým jste bydleli ve svém prvním bytě?
S partnerem/partnerkou
68.1 %
Sám/sama
22.2 %
S kamarády/kamarádkami
6.4 %
Stále bydlím s rodiči
3.3 %
Celkem hlasovalo 2560 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků