Hlavní obsah
Architektky navrhly interiér malého bytu tak, aby v něm majitelé měli soukromí a nemuseli se ostýchat otevřít dveře do chodby domu. Foto: Alessandro Guimarães

I v miniaturním bytě si lze uchovat soukromí

Není problém navrhnout zařízení malého bytu, pokud nemáte zvláštní nároky na soukromí. V takovém případě ale nejčastěji získáte interiér, který spíše než domov připomíná hotelový pokoj. A to je dojem, kterému se architektky Marina Cardoso de Almeidová a Sarah Bonannová z ateliéru Tria Arquitetura hodlaly vyhnout. Výsledek na první pohled zaujme.

Architektky navrhly interiér malého bytu tak, aby v něm majitelé měli soukromí a nemuseli se ostýchat otevřít dveře do chodby domu. Foto: Alessandro Guimarães
I v miniaturním bytě si lze uchovat soukromí

Plocha bytu, který měly architektky zařídit, je opravdu maličká - pouhých 27 čtverečních metrů. Tedy naše česká garsoniéra.

Jak obě ženy poznamenávají, většina takto malých domovů vypadá tak, že když přicházíte na návštěvu, otevřete vstupní dveře a už z chodby domu vidíte všechno, včetně lůžka. Jinými slovy, takový domov prakticky nenabízí žádné soukromí.

Hezkým prvkem, jenž propojuje vzhled domácnosti je dřevěný úložný prostor, který spojuje postel se sedačkou.

Foto: Alessandro Guimarães

Pohled z ložnice na zbytek domácnosti jasně prozradí, kam až původně byt sahal a kde už byla lodžie.

Foto: Alessandro Guimarães

Proto první úpravou, kterou do bytu navrhly, byla přepážka z perforovaného betonu, která oddělí a ochrání prostor s lůžkem. Tím, že je přepážka z perforovaného betonu, a nikoli masívního, je tento prvek nejenom fyzicky lehčí a sám působí subtilnějším vzhledem, ale zároveň umožňuje průchod světla bytem. Ten se totiž pyšní jen jediným oknem, a to v kuchyňské zóně.

Přepážka oddělující prostor za dveřmi do bytu od lůžka je z betonu.

Foto: Alessandro Guimarães

Další úpravou v bytě byla instalace široké žaluzie, která prostor ložnice odděluje od koupelny, která je za ní. Dříve byla koupelna od zbytku místnosti oddělena průhlednou přepážkou, která neposkytovala žádné soukromí a samozřejmě ani nezakrývala pohled od koupelny ze zbytku domácnosti.

Žaluzie naopak umožňuje užívat si přirozeného denního světla, je-li člověk právě v koupelně, ovšem po jejím použití stačí žaluzie stáhnout a koupelna z výhledu zmizí.

Ložnicovou část od koupelny vizuálně odděluje žaluzie.

Foto: Alessandro Guimarães

Zajímavým dojmem působí také rázné oddělení kuchyňské zóny od obývací. Ve skutečnosti architektky využily zeď, která ohraničovala původní rozměr bytu. Ten byl totiž ještě o sedm čtverečních metrů menší, tuto plochu totiž zabírala lodžie.

Aby maličkatý byt zvětšily, zakomponovaly lodžii do bytu, a právě tuto plochu nyní zabírá kuchyňská zóna s jídelnou.

Stěna, u které je kuchyňská linka, sporák, ale také televize, zůstala čistě cihlová, bez dalších úprav a vrstev.

Foto: Alessandro Guimarães

Čistě bílý nábytek působí jako příjemně neutrální doplněk několika různých materiálů, které se v malém bytě objevují pohromadě.

Foto: Alessandro Guimarães

Byt svým způsobem opticky zvětšuje i zdánlivá drobnost - nestejný vzhled jeho stěn. Každá z dlouhých stěn má svůj vlastní výrazný charakter. Tím se byt na pohled jeví o něco větší.

Pro „akčnější” stranu, kde je jak kuchyňská linka, ale také televize, architektky zvolily čistě syrovou variantu z přiznaných cihel. Naopak „relaxační strana domácnosti” končí hladkou, uklidňující šedou stěnou. Právě k ní je orientovaný také veškerý odpočinkový nábytek, jako je například sedačka.

Dřevěné lamely lze nastavit tak, aby z bytu nebylo do koupelny vidět, anebo je naopak rozevřít, aby do koupelny pronikalo denní světlo od okna.

Foto: Alessandro Guimarães

Architektky navrhly domácnost, v níž jsou nejenom prakticky a zřetelně oddělené zóny, ale její části spolu navíc vedou zajímavý dialog.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků