Hlavní obsah
Vzácný funkcionalistický pokojíček perfektně imituje někdejší nábytek. Foto: Novinky

Pokoje panenek ilustrují historický vývoj trendů v bydlení

Pokoje panenek jako dokument proměn podoby interiérů. I tak lze nahlížet drobné nábytkové kusy, které měly imitovat skutečnou podobu někdejšího bydlení. "Pokojíčky panenek skutečně dříve kopírovaly současný bytový interiér, dnes sice také najdeme u některých designérských panenek současný nábytek, ale je ho mnohem méně. Zároveň také není tak propracovaný," sdělila Alena Zemanová, která se sbírání pokojíčků už léta věnuje.

Vzácný funkcionalistický pokojíček perfektně imituje někdejší nábytek. Foto: Novinky
Pokoje panenek ilustrují historický vývoj trendů v bydlení

Klub panenky České republiky sdružuje lidi různých profesí, muže a ženy, kteří jsou obdivovateli, sběrateli i výtvarníky. Jedním z hlavních cílů klubu je záchrana starých a historicky cenných pokojíčků panenek a nádobíčka, včetně řady dalších doplňků.

Pokojíčky seznamují s historií interiérového designu

Každý předmět ze sbírky dokresluje dobu, ve které byl vyroben. Prostřednictvím pokojíčků se tak můžeme seznámit s podobou historizujících interiérů i se socialistickým vybavením bytu, kde samozřejmě nechybí sektorový nábytek. Představen je i současný design.

Kvalitní robusní nábytek z odolných dřev připomíná prvorepublikové bydlení.

Foto: Novinky

"Dříve si s nábytkem více vyhráli a celkově jej propracovali - kuchyňka měla třeba i otáčecí dřez. Dnes už je detailní zpracování spíš náznakové nebo je nábytek odlitý celý v umělé hmotě," tvrdí předsedkyně spolku, Alena Zemanová.

Současný nábytek pro designovou panenku obsahuje i zmenšeniny spotřebního zboží.

Foto: Novinky

Pro rozvíjející se estetické cítění jsou ale dětské hračky důležité. Děti se skrze ně učí poznávat krásu, kvalitu i funkčnost interiéru. Vzhled hraček je tak zároveň výpovědí o současných interiérových trendech, kdy kvalita často ustupuje ceně.

Kuchyně jsou nejčastěji kopírovaným interiérem

Nejoblíbenějším prostorem, který je pro panenky zhotovován, jsou kuchyně. U luxusnějších panenek se ale často setkáme s celým nábytkovým vybavením.

Lakovaný dřevěný nábytek začátku socialistické éry.

Foto: Novinky

Podle předsedkyně spolku Aleny Zemanové se ve sbírce nacházejí předměty od roku 1890 až po současnost. Sbírka obsahuje i pokojíčky od místních dárců, sběratelů amatérů.

Pokojíček ve stylu konce 19. století.

Foto: Novinky

Zručský Klub panenek ČR několik let schraňoval řadu interiérových doplňků panenek. Počet exponátů se stále rozšiřoval, a tak v roce 2008 došlo k dohodě mezi představiteli města Zruč nad Sázavou a vedením Klubu panenek ČR a pokojíčky jsou vystaveny přímo za zámku.

Kýčovitý pokojíček ve stylu padesátých let 20. století.

Foto: Novinky

Po dokončení II. etapy projektu „Zručský zámek ožívá“ je celá expozice panenek soustředěna v podkrovních prostorech.

Prohlídka pokojíčků panenek je možná během roku po telefonické domluvě případně na čísle 327 531 194 nebo do konce září o víkendech v době od 9 do 16 hodin na zámku Zruč nad Sázavou.

Anketa
Vadí vám, že dnešní pokoje pro panenky nejsou tak propracované?
Ano, vybavení pro panenky z umělé hmoty dětem ničí vkus.
86.1 %
Ano, pokud jsou drahé.
1.1 %
Ne, současný design stejně žádné estetické kvality nemá.
1.1 %
Ne, dnešní nábytek je také obecně méně kvalitní než kdysi.
11.7 %
Celkem hlasovalo 274 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků