Hlavní obsah
Točité schody jsou originálním prvkem a zabírají nejméně místa. Vhodné jsou do mezonetového podkrovního bytu, s klidovou zónou pod střechou. Foto: Schody JAP

Podkrovní byty vyžadují při rekonstrukci kreativní přístup

Podkrovní byty jsou velmi žádané. Nabízejí krásné výhledy, otevřené prostory, odhalené trámy, útulnost, atypické dispozice a trochu nostalgie. Ne každý půdní prostor je ale vhodný kandidát na rekonstrukci.

Točité schody jsou originálním prvkem a zabírají nejméně místa. Vhodné jsou do mezonetového podkrovního bytu, s klidovou zónou pod střechou. Foto: Schody JAP
Podkrovní byty vyžadují při rekonstrukci kreativní přístup

Zásadní je lokalita, ve které se dům s podkrovním bytem nachází a rovněž kondice bytového domu. Ceny jsou konkrétně v Praze vysoké (za 99 m2 v centru zaplatíme přes šest miliónů).

Proto nic neuspěcháme a zjistíme společně s odborníky (statik, stavař), zda je ve slušném stavu střecha (zateplení střešního pláště, izolace), pod jakým úhlem jsou zkosené stěny, zda je v pořádku elektroinstalace, rozvody, společné prostory a jestli má dům funkční výtah.

Dostat se pohodlně „pod střechu“ je opravdu důležité, i když jsme mladí a s fyzičkou nemáme problém. Brzy se naše situace změní a věřte, maminky na mateřské, rodiny s malými dětmi i starší ročníky „po schodech neradi“. Každodenní nákup či pořizování nábytku je pak mnohaletý trest.

Prostor bez limitu

Šikmé stěny vytvářejí atmosféru útulnosti, ale vždy zvážíme, zda je celková výška stropu a sklon střechy komfortní. Aby nám totiž neubral pochozí metry a my neměli z pokoje plácek.

České normy stanovují, že v obytných místnostech musí být alespoň na 1/2 plochy místnosti výška stropu minimálně 2300 mm.

Do podkroví patří dřevěná podlaha, která může mít zabudované i celoplošné vytápění. Vrstvené dřevěné podlahy mají nízký tepelný odpor, dřevo skvěle akumuluje a krytina má příjemnou teplotu i po vypnutí topení.

Foto: KPP

Podkroví nabízí volné místo i směrem do výšky. Jak bude po rekonstrukci vypadat, je na nás, proto je moudré obrátit se na architekta, který nabídne reálné nápady. Záleží na počtu osob v domácnosti, potřebě soukromí a zvyklostech, ale hlavně technickém stavu domu.

Z podkrovního prostoru se může vyloupnout komfortní byt 3+KK nebo garsonka s nadstandardním počtem čtverečních metrů.

Přirozené světlo

Dostatek přirozeného světla a výhledy z oken jsou jednoznačným bonusem (střešní okna a jejich sestavy propouštějí více světla než klasická). Nevyplatí se proto na nich šetřit. Jsou totiž i zdrojem úniku tepla v zimě a nadměrného přehřívání v létě.

Do podkroví jsou k zastínění vhodné vertikální žaluzie, protože je nelimituje zkosení stropu ani velikost plochy.

Foto: Maron

Dobrým tipem jsou Thermo střešní okna, která mají kvalitní těsnění mezi oknem a rámem, zlepšují jeho vzduchotěsnost, snižují tepelné ztráty. Zajímavou novinkou je i dálkově ovládané střešní okno na solární pohon, kde prosklené plochy využijeme i k prohřívání interiérů, čímž snížíme náklady za vytápění během chladných měsíců.

Důležitým doplňkem je venkovní roleta, která také do jisté míry zabrání úniku tepla. V létě se díky ní interiér nepřehřívá, navíc tlumí hluk z deště za letní bouřky.

Nábytek na míru

Jedno je jisté: atypický prostor vyžaduje kreativní přístup a stoprocentně nás čeká nábytek zhotovený na míru. Kuchyňské sestavy, obývací stěny, šatní skříně, záclony, vertikální žaluzie budou přesně pasovat do atypických rozměrů bytu, ale je to o něco dražší.

Protože je podkroví slunné místo, vybereme správný odstín nábytku i podlahy (vždy dřevěné – masiv, dýha). Preferujeme přirozenost, jednoduché tvary a raději světlejší dřevodekory, které si sednou i s podkrovními trámy.

Dostatek denního přirozeného světla je bonusem podkrovních bytů. Volíme provedení s dostatečným zateplením, kvalitním těsněním kolem rámů a nezapomeneme na venkovní zastínění.

Foto: Velux

Dostatek denního světla nezavřeme za dveřmi, ale necháme propustit i z okolních pokojů. Na míru lze zhotovit skleněné kalené dveře (odolné vůči nárazu), které lze seříznout podle zkoseného stropu.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

V mezonetových bytech pod střechou potřebujeme i schody, které spojí podlaží. Zvolený typ a velikost ovlivní, jak často po nich budeme chodit. Jestliže vedou do ložnice, můžeme vybrat točité, které v prostoru zabírají nejméně místa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků