Hlavní obsah
Přestože je interiér všech domů stejný, na první pohled z ulice to tak nevypadá. Foto: Mattias Hamrén Photography

Pasivní dům, který lze přenést dle potřeby, se skládá jako stavebnice

Modulární, plně prefabrikované domy v pasivním standardu navrhli architekti ze švédského ateliéru Street Monkey Architects ve švédském Örebro. Zajímavostí je, že domy nejsou v jedné řadě, ale jejich řada kopíruje a zároveň vytváří roh ulice. Nejsou tedy všechny orientované stejně, přesto je jejich příjem slunečního záření na fotovoltaických panelech zakrývajících většinu střech stejný.

Přestože je interiér všech domů stejný, na první pohled z ulice to tak nevypadá. Foto: Mattias Hamrén Photography
Pasivní dům, který lze přenést dle potřeby, se skládá jako stavebnice

Švédští architekti se specializují na návrhy prefabrikovaných domů. Znamená to, že jejich stavby nevznikají tam, kde stojí, ale v továrně. Nádavkem, jejich stavby nevznikají jen jako samostatné projekty, ale jako něco, co může témuž klientovi, či kterémukoli jinému v budoucnu posloužit stejně dobře i na jiném místě. Každý dům je tak navíc modulární.

Znamená to, že je složen z bloků, které se prostě seskládají dohromady jako stavebnice. Mají upravenou, ale v zásadě kontejnerovou konstrukci, jednotlivé moduly jsou dopraveny na místo stavby s již hotovými zdmi, s hotovými koupelnami a kuchyněmi, na místě jsou dokončeny pouze fasády.

A právě fasády jsou tím, čím se nakonec jednotlivé domy od sebe liší. Architekti na nich chtěli použít ty samé materiály, tj. ocel, dřevo a omítku, ovšem nakonec tak učinili třemi různými způsoby. Díky tomu získali na první pohled tři různé typy domů, které ale jsou ve skutečnosti identické. Odtud je také název tohoto projektu 3 in 1, tedy 3 v 1.

Všechny domy jsou dvoupodlažní, v přízemí mají obývací pokoj propojený s kuchyňským koutem, s obývákem sousedí jeden samostatný pokoj s vlastní koupelnou a také toaleta. Po schodišti umístěném při zdi se vystupuje do patra, kde jsou tři další pokoje, prostorná chodba a společná koupelna s vanou.

Jak architekti vysvětlují, rohová zástavba v Örebro je ve skutečnosti zopakováním úspěšného projektu pro stejného klienta, který postavili v Upplands Väsby, kde ale stavěli řadu sedmi domů. V novém projektu museli vymyslet, jak zaručit všem domům při stejné konstrukci stejný příjem slunečního záření. Řešením se ukázal relativně prostý krok - vyzdvižením a pootočením střechy.

Výsledkem je úspěšné zopakování dobře fungujícího typu pasivního domu, který lze přenést prakticky kamkoli, s tím, že nemusí nezbytně nutně vytvářet zcela unifikovaný typ zástavby.

Anketa
Líbilo by se vám bydlet v prefabrikovaném domě?
Neměl/a bych s tím problém
81.5 %
Už v něm bydlím
6.3 %
Ne. Chci mít dům jedinečný
12.2 %
Celkem hlasovalo 664 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků