Hlavní obsah
Space Modul od Lucie Koldové a křeslo od Tadeáše Podrackého Foto: Archiv přehlídky Designblok, Libor Galia

Letošní Designblok je ve znamení vášně k českému designu

Dvaadvacátý ročník největšího pražského festivalu designu - Designblok - letos probíhá za speciálních epidemiologických opatření a kvůli omezením v oblasti cestovního ruchu je zaměřen na tvorbu českých designérů. Designerii, hlavní prostor Designbloku, i hlavní výstavu s názvem „Vášeň” letos navrhl designér Jan Plecháč. Akce trvá od 7. do 11. října.

Space Modul od Lucie Koldové a křeslo od Tadeáše Podrackého Foto: Archiv přehlídky Designblok, Libor Galia
Letošní Designblok je ve znamení vášně k českému designu

Přehlídka Designblok 2020 letos probíhá v jiné lokalitě, než na kterou byli její pravidelní návštěvníci v posledních letech zvyklí. Pražské Výstaviště vystřídá prostor s názvem Gabriel Loci, který se nachází v Praze 5, v těsné blízkosti Kinského zahrady.

Letošní ročník upírá pozornost na české tvůrce

Velký důraz je letos kladen zejména na tvorbu českých výrobců a designérů. Zahraniční designéři totiž svou tvorbu nemohli přijet plně představit. Pro český design jde tak o zajímavou příležitost.

„Letošní rok přinesl situaci, kterou nikdo z nás nečekal. Čeští tvůrci v oblasti designu a módy se ocitli tváří v tvář zásadní zkoušce, a ačkoliv se mnozí z nich situaci kreativně a důmyslně přizpůsobili, jejich podpora je více než na místě. Jsem proto velmi rád, že se letošní ročník festivalu Designblok zaměřuje právě na české tvůrce a pomáhá s realizací jejich nápadů,“ uvedl k zahájení akce primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Letos se Designblok koná v prostoru Gabriel Loci na adrese Holečkova 106/10 na Praze 5.

Foto: Archiv přehlídky Designblok

Hlavním prostorem akce je každoročně tzv. Designerie. Letos ji ztvárnil Jan Plecháč. Společně s kolegou Henrym Wielgusem má za sebou spolupráce se špičkovými českými i zahraničními značkami a má také široké portfolio vlastní tvorby. Právě on navazuje na Lucii Koldovou nebo Maxima Velčovského, kteří zpracovali Designerii v minulých letech.

Designerie je letos umístěna v prostoru Gabriel Loci, kde bývala zeleň. „Tam, kde se původně nacházela rajská zahrada, se opět navrací zeleň. Ovšem jen na pár dní. Vzniká zde pop-up eden nebo ráj a v kontrastu s tímto rajským požitkem je architektura vystavěná z 222 kusů štaflí - z předmětu velmi obyčejného, ale nikoliv přízemního, který návštěvníkům umožní až neuvěřitelný nadhled. A právě nadhled je přesně to, co obecně naše společnost velmi potřebuje,” popsal svůj záměr designér Jan Plecháč.

Autorem hlavního prostoru Designbloku je Jan Plecháč. Mottem letošní Designerie je podle něj „Nevyrábět a nevyhazovat. Půjčit si, hrát si a pak zase vrátit.“

Foto: Archiv přehlídky Designblok

V rámci Designbloku probíhá i výstava s názvem Design Helps. Ta představuje designéry, kteří svými nápady pomáhají řešit společenské i osobní lidské problémy a hledají stále nová a inovativní řešení. Nachází se U Sovových mlýnů na Praze 1.

Ze zastoupených studií na Designbloku nechybí značky jako Alax, Dechem, Grohe, Herrmann a Coufal, Hidden Factory, Javorina, Lavmi, Moser, Vitra, Lasvit nebo Kartell.

Za pozornost stojí zejména přehlídka netradičních váz a tvarově i barevně pestrého osvětlení.

Součástí přehlídky je i výstava užitečného designu s příznačným názvem Design Helps neboli Design pomáhá.

Foto: Archiv přehlídky Designblok, Lucie Desmond

Prostor Gabriel Loci je rovnoměrně rozčleněn do několika sektorů s oddělenými vstupy a východy, z nichž některé jsou placené, jiné můžete navštívit zdarma. Kromě opatření organizačního charakteru je na místě k dispozici také hygienické vybavení, jako jsou stojany s dezinfekcí. Návštěvníci jsou při pohybu v prostoru festivalu vyzýváni k nasazení roušek a po každém slotu proběhne dezinfekce společných prostor.

Počet osob současně se nacházejících v jednom sektoru je omezen. „Věřím, že i když je návštěvnost na letošním Designbloku časově limitovaná, bude letošní ročník stát za návštěvu. Designéři a výrobci si zaslouží naši podporu a zájem,“ uvedla k zahájení ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Základní vstupenka do sektoru A a B stojí 150 Kč, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP mají slevu. Otevřeno je každý den v době od 10 do 22 hodin.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků