Hlavní obsah
Stacionární plynový kondenzační kotel nemusí stát jenom v technické místnosti, design ladí s pračkou v koupelně. Foto: JUNKERS

Topíte plynem? Zvolte kondenzační kotel. Proč? Protože oproti starým plynovým kotlům dokáže kondenzační kotel snížit spotřebu plynu až o 20 %. To přijde při rostoucích cenách plynu každému vhod. Jak to dokáže?

Stacionární plynový kondenzační kotel nemusí stát jenom v technické místnosti, design ladí s pračkou v koupelně. Foto: JUNKERS
Kondenzační kotel výrazně sníží spotřebu plynu

Úspor paliva dosáhne kotel právě kondenzací, při níž zužitkuje i tu část tepla, která u starších kotlů uniká do komína. Jak to funguje? Spaliny jsou plné vodních par dosahujících teploty až 180 °C. U kondenzačního kotle procházejí dodatečnou částí výměníku, v níž kondenzují a zužitkované teplo slouží k předehřevu vratné vody z ústředního topení (ÚT).

Nástěnný plynový kotel se zásobníkem a ohřevem TUV. Připojení kotle na komín 131 mm. Cena 33 680 Kč.

Foto: ATTACK

Hřát nás může i skutečnost, že kondenzační kotel je svým způsobem fungování šetrnější k životnímu prostředí než staré plynové kotle. Samozřejmě počáteční investice zanedbatelná není: podle typu kotle ve slevové akci počítejme s částkou od 35 000 Kč.

Využití kotle

Při nákupu konkrétního kotle si nechme poradit od odborníka, který vyhodnotí tepelné ztráty objektu a výkon kotle – důležitá je spodní hranice výkonu.

Provozujeme-li kondenzační kotel do 60 °C, funguje kondenzačně a dosahuje úspor. Kondenzační kotle totiž pracují s nižší teplotou vody v radiátorech, maximální účinnosti dosahují při teplotním spádu 55/35 °C, standardní je ale využití do spádu 80/60 °C.

Z uvedeného vyplývá, že kondenzační plynové kotle uplatníme v domácnostech s nízkoteplotními systémy, tj. v kombinaci s podlahovým vytápěním (tehdy výrobci slibují snížení spotřeby plynu až o 30 %), ale není to podmínkou.

Řez rodinným domem s plynovým kondenzačním kotlem a solárním systémem pro přípravu teplé vody. O vytápění v místnostech se stará podlahové topení a radiátory.

Foto: VIESSMAN

Kondenzační plynový kotel musí být vždy připojený k odpadu. Každou hodinu při své práci vyprodukuje kolem 1 dl kondenzátu/1 kW svého výkonu. To jsou u 20kW kotle 2 l kondenzátu.

Kondenzační kotel je výhodné zapojit do solárního systému pro ohřev vody, kdy nám sluneční energie zadarmo ročně ušetří až 60 % spotřeby energie pro přípravu teplé vody.

U nástěnného plynového kondenzačního kotle Vitodens oceníme schopnost ohřevu průtokové vody. Umístit ho můžeme nad kuchyňskou linku nebo do výklenku v koupelně. Cena kolem 40000 Kč podle výkonu.

Foto: VIESSMAN

Regulace teploty

K regulaci teploty používáme prostorové termostaty, které se připevňují na zeď a na nichž sledujeme teplotu v místnosti. Snadno nastavíme denní režim vytápění tak, abychom topili úsporně – termostaty nabízejí různé vytápěcí režimy pro dovolenou, večerní hodiny a čas, kdy je rodina mimo domov.

Snížení prostorové teploty v místnosti o 1 °C sníží naši spotřebu plynu až o 6 %.
Prostorový termostat můžeme kombinovat s ekvitermním regulátorem, který nastavuje teplotu topné vody podle venkovní teploty. Při propojení s daty z interiéru počítač vyvodí, jak moc a kdy je třeba topit.

Prostorové a ekvitermní regulátory jsou určeny pro kotle s elektronickou řídicí jednotkou Bosch Heatronic. Regulátory s patentovaným algoritmem SolarInside lze vestavět přímo do kotle nebo umístit na zeď místnosti. Řídí topné systémy,

Foto: JUNKERS

Kotel je možné řídit díky ovládacímu systému i přes internet – speciální rozhraní umožní práci kotle přes internet dokonce programovat.

Druhy kotlů

Kondenzační kotle mohou být buď stacionární, nebo závěsné. Stacionární kotel stojí na zemi v technické místnosti nebo v kotelně, hodí se pro vytápění rodinného domu.

Vytápí systémem bez čerpadla (velké dimenze trubek, velký objem vody v systému, otevřená expanzní nádoba). Oběh vody funguje samovolně její rozdílnou teplotou (tzv. samotížný kotel). Topnou vodu do radiátorů tedy nemusí rozvádět elektrická energie.

Digitální displej, na kterém se zobrazují hodnoty teplot topné vody, užitkové vody, poruchové stavy, přináší také informace o funkci, ve které se přístroj nachází.

Foto: HERMANN

Závěsný kotel kombinovaný zajišťuje vytápění i průtokový ohřev vody. Tato varianta je vhodnější pro malé rodiny v bytech. Kombinovaný závěsný kotel může mít i menší zásobník vody, který funguje jako zdroj teplé vody.

Takový kotel lze umístit do kuchyní, koupelen. Pro rodinný dům s vyššími nároky na spotřebu teplé vody je vhodný závěsný kotel kombinovaný s nepřímotopným bojlerem.

Jednou ročně kontrola nutná

Provést kontrolu spalinových cest jednou ročně je povinen každý majitel nemovitosti vytápěné plynovým kotlem. Zpráva o kontrole obsahuje jméno a příjmení kominíka i majitele objektu, dále nedostatky zjištěné a odstraněné na místě, nedostatky, jejichž odstranění bylo třeba odloženo. Nesmí chybět ani popis specifik čištěné spalinové cesty.

Prostorové a ekvitermní regulátory jsou určeny pro kotle s elektronickou řídicí jednotkou Bosch Heatronic. Regulátory s patentovaným algoritmem

Foto: JUNKERS

Běžná cena za kontrolu a čištění celé spalinové cesty začíná zhruba na 600 Kč. Liší se přitom podle regionu, záleží i na pracnosti. Kontrola i s případným čištěním trvá cca 45—60 minut. Ale někdy se protáhne i na několik hodin, než se povede spalinová cesta vyčistit nebo určit příčinu závady.

Účinnost kotle nad 100 %?

U klasických kotlů se nepočítá s využitím kondenzačního tepla, takže účinnost standardního kotle se pohybuje kolem 90 %. Je vypočtena z výhřevnosti paliva, nikoli ze spalného tepla, které zohledňuje únik nevyužité energie komínem ve formě vodní páry.

Aplikací tohoto postupu na kondenzační techniku vypočteme u kondenzačních kotlů účinnost blížící se 108 %. Osm procent navíc je dáno uvolněním kondenzačního tepla po kondenzaci vodní páry ze spalin.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků