Hlavní obsah
Rekonstrukce začala původně proměnou koupelny. Do té - kromě jiného - přibyl podsvícený panel z onyxu. Foto: David Korsa

Kompletní proměna bytu, jemuž dominuje onyx, začala původně jen úpravou koupelny

Práce architektů z brněnského ateliéru Senaa na proměně třípokojového bytu v nově postaveném bytovém domě začala zdánlivou maličkostí - výměnou malé vany v koupelně za větší. K tomu ovšem přidali nové kamenné obklady, další prvky do koupelny a nakonec je klient požádal, aby mu upravili celý byt.

Rekonstrukce začala původně proměnou koupelny. Do té - kromě jiného - přibyl podsvícený panel z onyxu. Foto: David Korsa
Kompletní proměna bytu, jemuž dominuje onyx, začala původně jen úpravou koupelny

Brněnští architekti Václav Navrátil a Jan Sedláček kladou při své práci důraz na používání kvalitních materiálů. Proto tradiční keramické obklady v koupelně doporučili nahradit velkoformátovými kamennými deskami.

Dominantu prostoru místnosti vytvořili z podsvíceného onyxu, který nejenomže hezky barevně ladí se zařízením místnosti, ale navíc uchvátí návštěvníka hned na první pohled.

Onyxový panel je přirozenou dominantou koupelny.

Foto: David Korsa

V koupelně kromě velké vany přibyl ještě sprchový kout a nechybí ani dvojice umyvadel označovaná někdy jako umývací místa „pro ni a pro něho”.

V koupelně je dvojice umyvadel, tzv. pro něho a pro ni.

Foto: David Korsa

Klient architektů nebyl obecně spokojen s úrovní nového bydlení, které si pořídil, a proto je požádal, aby se stejným přístupem proměnili i zbytek interiéru. Ti se nenechali dvakrát pobízet a ze standardního bytu vytvořili elegantní, moderně řešený domov, kde se nápaditým způsobem doplňují praktické detaily a kvalitní přírodní materiály.

Onyx z koupelny se pak objevuje znovu v kuchyni.

Foto: David Korsa

Architekti ponechali v celém bytě čisté kletované omítky.

Foto: David Korsa

Na tón a styl koupelny jasně navazuje nová podoba kuchyně, jejíž linku v bílém matném laku navrhli architekti na míru.

Pracovní plocha je z masivního dubového dřeva, jež doplňuje zadní panel z čirého skla. Lahůdkou pro potěchu oka je panel zasazený v horní části pracovního pultu. I ten je totiž z onyxu.

V celém bytě jsou nové kvalitní dřevěné podlahy, pouze v chodbě a koupelně je kamenná dlažba.

Foto: David Korsa

Na společenskou zónu navazuje prostorná lodžie.

Foto: David Korsa

Architekti upravili rovněž dispozici bytu. Vybourali některé příčky, vytvořili niku na vestavěnou skříň a také rozšířili vstup do obýváku propojeného s kuchyňským koutem.

Místo původních klasických pokojových dveří vsadili širší prosklené ze surové oceli. Ostatní dveře v bytě jsou řešeny jako bezfalcové, jejich obklady jsou zapuštěny do omítky.

Do společenského prostoru se nově vstupuje většími prosklenými dveřmi.

Foto: David Korsa

Vzhledem k názoru architektů, že jenom kvalitní materiály vytvářejí kvalitní domov, změnou prošly také povrchy stěn, stropů i podlahy.

V celém bytě jsou nově použity přírodní kletované omítky s viditelnou kresbou, místo původně developerem navrženého vinylu jsou všude kvalitní dřevěné podlahy, pouze v chodbě a v koupelně je na zemi přírodní kámen.

Prosklené dveře prostor příjemně odlehčily.

Foto: David Korsa

Co je co?
Kletovaná omítka - přírodní hlazená štuková omítka. Základem je jádro, na něž se natahuje ocelovým hladítkem vrstva štuku, a jenž se kletuje do hladka a zůstává finální povrchovou úpravou.

Uspořádání bytu

Foto: David Korsa

Jednou z posledních úprav, které architekti v bytě provedli, byla výměna klasických plechových radiátorů, jež před okny do lodžie nepůsobily právě dvakrát esteticky.

Na jejich místo proto nechali vytvořit dřevěnou lavici, do jejíchž útrob integrovali topné těleso.

Srovnání původní a nové podoby obývacího pokoje

Foto: David Korsa

Porovnání původní a nové podoby koupelny

Foto: David Korsa

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků