Hlavní obsah
Konstruktér Aigars Lauzis při jedné z testovacích jízd Foto: Profimedia.cz

Srdce milovníků nejrůznějších samohybů a nevšedních vozítek si okamžitě získává tzv. Z-Triton. Říci, že jde o upravené kolo, by bylo hrubou urážkou čtyřletého úsilí jeho tvůrce, lotyšského zahradního architekta Aigarse Lauzise.

Konstruktér Aigars Lauzis při jedné z testovacích jízd Foto: Profimedia.cz
Je to kolo, nebo loď? Je to i příbytek

Když se Lotyš vydal na svém kole na cestu z Londýna do Tokia, trvala mu nakonec čtyři roky. To byla dost dlouhá doba k tomu, aby si všiml všech nedostatků, které takové cestování má. A tak začal s vymýšlením toho, jak kolo vylepšit.

Po návratu tedy založil start-upovou společnost Zeltini a vytvořil první prototyp svého hybridního dopravního prostředku, který je zároveň i příbytkem. Nazval ho Z-Triton.

Dílo je v základu tříkolkou, která nese tělo lodi, jež slouží zároveň jako skromný příbytek, v němž se vedle sebe vyspí dva lidé. Vybavené je dvěma 250W akumulátory, solárními panely a elektrickým lodním motorem. Tříkolka má dvě sedadla a další prostor pro psa nebo dítě. S plně nabitými bateriemi může cestovat až 40 km po zemi a dalších 10 km po vodě.

Lauzis nepochybuje, že jeho hybridní vozidlo ocení především milovníci přírody, dobrodruzi a cestovatelé. Zároveň, v době pandemie, kdy se doporučuje dodržovat si od ostatních lidí odstup, by mohl právě jeho vynález být dobrým prostředkem nejenom pro cestování, ale zároveň i sebepoznávání.

Při testovacích jízdách pak Lotyš ověřil, že díky vytápění je možné na tříkolce cestovat a kempovat v každé roční době a za každého počasí.

Konstruktér plánuje, že při sériové výrobě bude jeho dílo ještě ekologičtější. Tělo vozidla má být totiž z konopného vlákna, většina dílů by měla být z lokálních materiálů zpracovaných na 3D tiskárně.

Z-Triton měří na délku 3,6 m, na šířku 1,2 m a je 1,55 m vysoký. Jeho cenu zatím autor ještě nestanovil.

Anketa
Bavilo by vás jezdit na takové tříkolce?
Ano, rozhodně!
49.7 %
Pravděpodobně ano.
9.4 %
Možná ano, možné ne. Nevím.
7.8 %
Pochybuji.
7.9 %
Kdepak, děkuji pěkně.
25.2 %
Celkem hlasovalo 746 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků