Hlavní obsah
Vila s adresou: Valašské Meziříčí, Králova 63/592. Pohled na stavbu před rekonstrukcí. Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Dům ve Valašském Meziříčí naplnil touhu městského člověka po bydlení v přírodě

Architektovi Josefovi Místeckému se podařilo při návrhu vlastního domu ve Valašském Meziříčí harmonicky propojit vnitřní a vnější prostor, dům rozměrnými okny proslunit a udělat tak zahradu součástí domova. Tím naplnil touhu moderního městského člověka po bydlení v přírodě.

Vila s adresou: Valašské Meziříčí, Králova 63/592. Pohled na stavbu před rekonstrukcí. Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje
Dům ve Valašském Meziříčí naplnil touhu městského člověka po bydlení v přírodě

Architekt Místecký byl rodák z Poličné nedaleko Valašského Meziříčí. Stavbě prvního domu předcházela dlouhá fáze zrání, vzdělávání a praxe.

Po studiu gymnázia navštěvoval Odbornou školu pro zpracování dřeva, kde prošel mistrovskou truhlářskou školou pod vedením žáka slavného architekta Jana Kotěry. Následně brzy odešel do Prahy.

Vzdělával se i na pražské Uměleckoprůmyslové škole u Josipa Plečnika. I při studiích nadále pracoval jako praktikant v různých ateliérech.

Dům má díky velkorysému prosklení hodně prosvětlený interiér.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Po válce pokračoval ve studiu u Jana Kotěry na pražské Akademii výtvarných umění a následně se vrátil do Valašského Meziříčí, aby nastoupil jako odborný učitel na dřevařské škole.

První jeho práce ve staronovém působišti vycházejí z rondokubismu a dekorativismu, jako například rodinný dům A. Baslera, kde kombinoval režnou cihlu s omítaným zdivem, aby dosáhl dekorativního vyznění průčelí.

Architekt bodoval s ložnicí z citronového dřeva

Dokladem jeho úspěchů se stala Grand Prix ze světové výstavy dekorativního umění v Paříži roku 1925. Tu získal za navrženou ložnici z citronového dřeva, koupenou na výstavě členem známé bankéřské rodiny Rothschildů.

Architekt myslel na pohodlí při příchodu domů.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Pro návrh vlastního domu si Místečtí vybrali pozemek na jižním okraji města pod návrším zvaným Stínadla. Lokalita sousedila přímo s loukami a poli. Do svahu, spadajícího k západu, Místecký navrhl dům završený jehlancovou střechou, krytou pálenými taškami.

Do ulice je obrácena terasa, odkud musel být před výstavbou sousedního panelového sídliště pěkný výhled do údolí k řece Bečvě. Terasa v patře přechází v nároží na přízemní výstupek boční strany vily, který přispívá k rozčlenění domu.

Interiéru dominuje dřevěné schodiště

Vnitřní uspořádání se rozvíjí kolem průchodní místnosti s pozoruhodným dřevěným dvojramenným schodištěm, které nejspíš patří k příkladům práce tamní dřevařské školy.

V přízemí i patře na schodišťový prostor navazují obytné místnosti příjemných velikostí.

Dům působí dobře hlavně díky zasazení do terénu a bohatě členěným obdélným oknům. Ta jsou složena do působivých, rytmicky pojatých seskupení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků