Hlavní obsah
Kanadská firma RAW Design vytvořila zahřívací pompony určené pro zimní období. Foto: Sputnik architecture (5x)

Designéři navrhli oteplovací pompony zahřívající při zimních sportech

Lyžaři a bruslaři nemusí odpočívat jen v klasických chatkách a bistrech. Kanadští architekti a designéři pro ně totiž letos navrhli originální příbytky ve tvaru pomponů (třásní), vlajek nebo kánoí, ve kterých je možné se na chvíli ohřát.

Kanadská firma RAW Design vytvořila zahřívací pompony určené pro zimní období. Foto: Sputnik architecture (5x)
Designéři navrhli oteplovací pompony zahřívající při zimních sportech

V soutěži o nejlepší zimní přístřešek s názvem Winnipeg Warming Hut letos zvítězily nevšední pompony s názvem Nuzzles od studia RAW Design. V této soutěži architektonické firmy a školy designu z celého světa každý rok předkládají návrhy originálního designu chatek. Soutěž podporuje Sdružení architektů Manitoba. Všechny letošní vítězné návrhy jsou původem z Kanady.

Pompony nabízejí hravý a interaktivní zážitek pro návštěvníky zamrzlé řeky. Ocení je hlavně rodiny s malými dětmi, které je mohou vnímat i jako zábavnou prolézačku. V ní se návštěvníci mohou uvelebit.

Designéři využili stejné pěny ze které vznikají i plováky v bazénech.

Foto: Sputnik architecture

Pompony mají tvar polokoulí a vznikly v řadě výrazných barevných kombinací. Na sjezdovce tak doslova září a nejde je přehlédnout. Jsou měkké a pružné. Jádro pomponů je vyhřívané a osvětlené.

Ponpony jsou inspirovány izolačními vlastnosmi srsti.

Foto: Sputnik architecture

Sestavení pomponů je poměrně jednoduché. Jejich výhodou je, že jsou celkem skladné a lehké. Je možné je využívat i v letních měsících jako dekoraci a prolézačku pro děti, nebo využít jen tubusů jako klasických plováků.

Stavba zimních ponponů připomíná dětské skládačky.

Foto: Sputnik architecture

Mezi oceněnými návrhy v soutěži nechyběla ani pět metrů vysoká korouhvička od studia Kate Busby & Bella Totino. Ta se otáčí zády vždy po směru větru a chrání tak návštěvníky. Ti si tak mohou v klidu vypít čaj nebo si dát menší občerstvení.

Přístřešek má rotující kruhovou ocelovou základnu. Jeho moderní hliníkový rám a stěny z textilní kůže se inspirovaly u kánoe.

Oceněny byly i spuštěné deky s příznačným názvem Red blanket (Červené deky) od Workshop Architecture. Mají vytvářet kontrast se sněhobílým zimním prostředím. Deky jsou vlněné a umísťují se na držák na mostě. Když vane vítr, je trochu obtížné deku chytit, designéři by měli spodní části zatížit.

V soutěži bodoval i návrh otočného mini stánku se stolkem, který má chránit před větrem a rozstříhaná opona, do které je možné se zabalit jako do deky.

Foto: Sputnik architecture

Všechny návrhy byly vytvořeny pro město Winnipeg a pro kanadské středisko Red River Mutual Trail, kde se lyžuje i bruslí. Porota soutěže ocenila, že všechny návrhy změnily pojem zimního přístřešku a daly mu nový moderní výraz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků