Hlavní obsah
Do síně slávy letos vstupuje Květa Pacovská, která se zapsala do dějin umění i designu. Foto: Archiv soutěže Czech Grand Design

Ceny Czech Grand Design ohodnotily dlouholetou tvorbu Květy Pacovské

Letos poprvé za čtrnáct let existence soutěže Czech Grand Design bylo ocenění udělováno kvůli koronavirové epidemii v jiné podobě a slavnostní večer byl ke zhlédnutí jen on-line na programu ČT art, a to 29. dubna večer. Grand designérkou roku 2019 se stala Lucie Koldová. Do Síně slávy byla uvedena výtvarnice Květa Pacovská.

Do síně slávy letos vstupuje Květa Pacovská, která se zapsala do dějin umění i designu. Foto: Archiv soutěže Czech Grand Design
Ceny Czech Grand Design ohodnotily dlouholetou tvorbu Květy Pacovské

Ceny Czech Grand Design byly předány a představily nejlepší designéry a jejich práci. Vzhledem k trvajícím opatřením byli letos vítězové vyhlášeni formou dokumentárního pořadu v režii Tomáše Luňáka. Trofeje za rok 2019 byly rozdány za nejlepší počiny například v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design.

Kromě ocenění vítězů z celkem osmi kategorií a vyhlášení hlavní ceny uvádějí organizátoři Czech Grand Design každoročně významnou osobnost oboru do Síně slávy za celoživotní přínos. Letos je jí jednadevadesátiletá malířka, sochařka, grafická designérka a umělkyně Květa Pacovská.

Absolutní vítězkou ročníku se stala Lucie Koldová

Mladá designérka Lucie Koldová si v soutěži zopakovala úspěch z roku 2012, a stala se tak v historii soutěže úplně první držitelkou dvou titulů Grand designér roku.

Jen málokdo z českých designérů má na svém kontě tolik tuzemských i mezinárodních úspěchů jako Lucie Koldová, designérka stejnojmenné značky a kreativní ředitelka Brokis. Její nábytek s názvem Manta ostatně letos získal prestižní ocenění Red Dot.

Židle Celine od Lucie Koldové je méně známým kouskem z její tvorby.

Foto: Archiv soutěže Czech Grand Design

„Úspěch Lucie Koldové v roce 2019 byl natolik fenomenální, že se stala v historii Cen podruhé Grand designérem,“ uvedla členka Přípravného výboru Czech Grand Design a ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Bodovalo i designérské duo Master & Master

Nejlepším výrobcem roku a vítězem Ceny Design pro export byla zvolena firma Master & Master původem ze Zábřehu na Moravě, která loni uvedla kromě židle Cocon od Lucie Koldové také lavičku Steps dvojice Herrmann & Coufal.

Kreativní nábytek mladých designérů září na mnoha designových přehlídkách.

Designérské duo Master & Master ve složení Ondřej Zita a Luděk Šteigl proslulo policovými systémy a stoly. Věhlas se teď dostává i jejich židli Cocon.

Foto: Archiv soutěže Czech Grand Design

Každý z vítězů získává jako vždy originální trofej. Ta letos nese název Kus snu a speciálně pro klání Czech Grand Design ji navrhla Tereza Rosalie Kladošová.

Ostatní vítězové soutěže Czech Grand Design

  • Módní designér roku - Jan Černý / kolekce A/W 2019, redesign tenisek Prestige X Jan
  • Designér šperku roku - Eliška Lhotská / kolekce So
  • Grafický designér roku - Jan Matoušek / vizuální koncepce výstavy a grafický design knihy Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (Kateřina Svatoňová, Lucie Česálková, Národní filmový archiv, FF UK)
  • Fotograf roku - Michaela Karásek Čejková / fotografie kolekce Sadalsuud (Janja Prokić), fotografie pro projekt Czechia, fotografie kolekce To a jen sen (Ester a Josefina), fotografie pro vizuál festivalu Mezipatra
  • Ilustrátor roku - Nikola Logosová / ilustrace pro knihy Pozor doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (Petr Svobodný, Běžíliška) a Klub divných dětí (Petra Soukupová, Host)
  • Objev roku - Vítek Škop / interaktivní učebnice Vividbooks
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků