Hlavní obsah
Zvenčí se podařilo zachovat historický ráz budovy. Interiérům ale vládne moderní styl. Nechybí trendy betonové prvky. Foto: Centrum Cihelna (3x)

Centrum vzdělávání získalo ocenění za vkusné propojení staré a nové části

Přístavba bývalé cihelny u Hradce Králové, která ji proměnila v moderní vzdělávací centrum, se stala jednou z letošních dvou Staveb roku Královéhradeckého kraje 2015. Architektům se podařilo novou nástavbu vhodně začlenit do historické stavby a vytvořit tak jednotně působící objekt.

Zvenčí se podařilo zachovat historický ráz budovy. Interiérům ale vládne moderní styl. Nechybí trendy betonové prvky. Foto: Centrum Cihelna (3x)
Centrum vzdělávání získalo ocenění za vkusné propojení staré a nové části

Nový multifunkční objekt slouží jako centrum výuky. Nová architektonická část respektuje tlumenou barevnost staré budovy z režných cihel a nenásilně na ni navazuje. Centrum andragogiky projektoval Václav Hlaváček ze Studia acht a zhotovil BFK service.

Proměna objektu zabodovala v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje a získala jeden ze dvou titulů pro nejpodařenější stavbu kraje. Soutěž má sloužit k podpoře kvalitní architektury velkých i malých staveb v kraji. Tutéž cenu letos získalo i nové Digitální planetárium.

Porotu okouzlila kompletní rekonstrukce a nástavba bývalé cihelny v obci Svobodné Dvory u Hradce Králové.

Foto: Stavba roku Královehradeckého kraje 2015

Monolitická nástavba s pohledovým betonem a výrazným prosklením má hodně moderní vzhled. V rámci soutěže bylo hodnoceno celkové architektonické vyznění díla a jeho přínos i funkčnost a kvalita stavebních prací. Mimo jiné se hodnotila i vhodnost použití stavebních materiálů a výrobků.

Prostory působí lehce industriálním dojmem.

Foto: Centrum Cihelna

Stavba slouží převážně pro školicí účely. Původní objekt cihelny prošel rozsáhlou rekonstrukcí, aby splňoval požadavky na moderní výuku.

Je vybaven konferenčními a výukovými prostory. Stavba probíhala od března předloňského roku a byla dokončena loni v dubnu.

Staré prostory se bpodařilo designově sladit s moderními interiéry.

Foto: Centrum Cihelna

Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v Královéhradeckém kraji.

Další stavby v soutěži

 • Stavba roku Královéhradeckého kraje 2015: Planetárium Hradec Králové
 • Zvláštní cena poroty: Nízkoenergetický dům Zilvar, Lodín - Janatov
 • Čestné uznání: Novostavba rodinného domu Vysoká nad Labem
 • Čestné uznání: revitalizace továrny Vertex na Centrum celoživotního vzdělávání
 • Multifunkční objekt Svatý Petr, Špindlerův Mlýn
 • Venkovní sportovní areál TJ Slavia Hradec Králové
 • Přestavba objektu ZVON – Špindlerův Mlýn
 • Trutnov - Výrobní závod společnosti ABB
 • II/567 Rtyně - Zbečník - Hronov včetně mostu
 • Autobusové nádraží Náchod
 • Apartmány Medvědín, Špindlerův Mlýn

Soutěž vypisuje Královéhradecký kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Českou komorou architektů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků