Hlavní obsah
Návrh domu je připraven pro nový styl života v blízké budoucnosti. Foto: Noiz Architects

Bubliny plné zeleně obtáčejí mrakodrap doslova jako had. Dokonce má i šupiny

Jako živého zelenavého hada, který obtáčí mrakodrap tvořený hranatými bloky, tak přesně by mohli jednou vnímat obyvatelé japonského Tokia hypermoderní stavbu, jejíž projekt vytvořili tamní architekti z ateliéru Noiz Architects. Jejich nezvykle vyhlížející dílo je určeno do prostředí jednoho z nejteplejších míst japonské metropole. Název návrhu zní Shibuya Hyper Cast. 2.

Návrh domu je připraven pro nový styl života v blízké budoucnosti. Foto: Noiz Architects
Bubliny plné zeleně obtáčejí mrakodrap doslova jako had. Dokonce má i šupiny

Styl života a bydlení v budoucnosti podle předpokladů architektů a urbanistů prodělá určité změny v porovnání se současnými trendy. Očekává se například, že společně s námi se budou po městech a mezi jednotlivými domy prohánět spousty dronů naprogramovaných k doručování nejrůznějších předmětů.

V hustě zastavěných částech měst by v porovnání s dneškem mělo být mnohem více zeleně, a to nejenom té okrasné, ale především té konzumovatelné. Větší či menší farmy pro lokální produkci potravin by se měly stát neoddělitelnou součástí života ve městech.

Také styl života, bydlení a především zvyklostí souvisí s novými domy, které mají v budoucnosti vznikat. Mají podporovat život v komunitách. Právě komunity rodin žijících pohromadě mají spolu pečovat o vertikální zahrady a hydroponicky pěstované plodiny a společně z nich mít užitek.

Dům může někomu připomínat stavbu, již ve svých smyčkách svírá obří had.

Foto: Noiz Architects

Ani cestování za prací by nemělo být obvyklé, protože spoustu pracovních příležitostí nabídne už dům samotný.

Jednou z takových staveb pro budoucí život je projekt japonských architektů, kteří v něm na základě přesného programování rozvrhli všechny potřebné funkční zóny tak, aby mohl fungovat jako samostatná jednotka.

Dílo představuje plán pro budovu začleněnou do stávající zástavby Tokia.

Foto: Noiz Architects

Dům je navržen jako mrakodrap, ovšem jak autoři říkají, ve skutečnosti vzali to nejlepší z městského prostředí a jeho pravidla a zákonitosti převedli z horizontálního uspořádání do vertikálního.

V jediném domě tak jeho obyvatelé či návštěvníci naleznou zóny určené k bydlení a pro společenský život, obchody, restaurace, místa a zařízení zaměřená na zábavu, relaxaci či sport, kanceláře, ale také zdravotnická zařízení i hotelové kapacity.

Jednotlivé zóny přitom nejsou na sebe pravidelně naskládané a oddělené jedna od druhé, ale naopak se mají spolu organicky prolínat, tak jak je tomu v běžné městské zástavbě. Oddělujícími prvky jsou tak jakési bubliny, které jsou vložené vždy s odstupem několika bloků od sebe a díky šupinatému povrchu tvořenému solárními panely působí jako tělo hada, který zčásti obtáčí a zčásti prochází skrz dům.

Důležitou roli v návrhu hraje zeleň a farmy.

Foto: Noiz Architects

Bubliny jsou navrženy tak, aby poskytly vhodné prostředí pro pěstování plodin bez závislosti na tom, jaké venku právě panuje počasí nebo jaké je zrovna roční období.

Ostatně vzhledem k tomu, že dům má mít své vlastní vnitřní klima, měl by se stát ideálním útočištěm pro obyvatele Tokia po celý rok, ale zejména pak v horkých dnech léta.

Anketa
Lákal by vás komunitní styl života?
Ano, to by mohlo být prima.
17.8 %
Možná ano, záleželo by na lidech.
9.7 %
Pod tím si neumím nic představit.
3.1 %
Ani ne.
7.7 %
Jenom to ne!!!
61.7 %
Celkem hlasovalo 3346 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků