Kámen je také neoddělitelnou součástí suchých zídek, obrub záhonů, cest i jezírek a potoků. Proto vybírejte druh kamene citlivě, zejména ten, který se vyskytuje v bezprostředním okolí zahrady.

Nechte si inspirovat tipy na chodníky a cesty v zahradě
Cesty, chodníky a pěšiny dodají zahradě osobitý styl
Zahrada bez cest a chodníků není nikdy hotová
Cesty a chodníčky, důležitý prvek každé zahrady

V úvahu berte vždy barvu, strukturu i pevnost kamene. Také fakt, že stářím a působením vlhkosti se vlastnosti kamene částečně mění.

Tipy pro uplatnění

Valouny jsou okrouhlé kameny, které vznikly činností ledovců či působením vody, umějí vytvořit zajímavou dekoraci. Jsou k dostání od velkých solitérů (2 Kč/kg) přes valouny střední velikosti až po malé. Hodí se k jezírkům či jako obsypy kolem domů.

Pevné granitové valounky jsou bílé (5 Kč/kg), červené a žluté jsou křemeny (obsypové křemeny jsou za 3 Kč/kg). Jejich využití je široké. Dobře vypadá dlažba vytvořená z valounů vkládaných do betonového lože, ale i volně ložené valouny kombinované s listnatými rostlinami navozují dojem ladné japonské zahrady.

K vytvoření přírodní fontány v zahradě stačí několik rovných kamenů a zvukový i vizuální efekt je na světě.

K vytvoření přírodní fontány v zahradě stačí několik rovných kamenů a zvukový i vizuální efekt je na světě.

FOTO: Právo

Kamenné zídky, uložené pouze na hlínu a oživené skalničkami nebo suchomilnými travinami, nás potěší celý rok, a navíc nejsou náročné na údržbu.

Z kamenů vložených do betonu vytvoříte podezdívku na ploty, opěrné zídky či elegantně skryjete skruže studní. Můžete také postavit originální kamenný krb doplněný zídkou nebo příjemně chladivé posezení. Na stavbu zídek se hodí skoro každý kámen, např. žula, vápenec, břidlice či pískovec.

Přírodní kámen na podezdívce kovového plotu splní i ty nejnáročnější požadavky.

Přírodní kámen na podezdívce kovového plotu splní i ty nejnáročnější požadavky.

FOTO: Přírodní kámen

Originální suchou kamennou zídku tvoří ploché kameny bez použití pojiva. V blízkosti rostlin má vysoký estetický přínos.

Originální suchou kamennou zídku tvoří ploché kameny bez použití pojiva. V blízkosti rostlin má vysoký estetický přínos.

FOTO: Kameny (2x)

Obklady a dlažby mají široké využití, třeba na chodníky, vjezdy a vstupy, terasy k altánkům, venkovnímu posezení, k jezírku nebo jako pár šlapáků do trávníku. Vypadají mnohem lépe než beton či umělá dlažba.

Z velkých šlapáků vytvoříte lavičky nebo z velkých kamenných desek zahradní stoly. Velkou kamennou desku lze využít jako stylový přechod přes vodu.

Na zahradě vypadají velmi dobře opracované žulové kostky v kombinaci s cihlou. Ze šlapáků vytvoříte i pozoruhodná zákoutí.

Nášlapy Mavi vynikají velkou pevností a oděruvzdorností, mají různé tvary, díky nimž působí přirozeně.

Nášlapy Mavi vynikají velkou pevností a oděruvzdorností, mají různé tvary, díky nimž působí přirozeně.

Velké solitéry jsou osobitým a působivým vyjádřením a podtrhnou styl a osobnost majitele. Takový kámen v zahradě nám poskytne dostatek prostoru pro relaxaci, meditaci a načerpání nových sil.

Velké osamělé solitéry či bludné balvany jsou příjemnými společníky okrasných trav a jehličnanů.

Skalky se objevují v okrasných zahradách, do nichž vnášejí neopakovatelný prvek. Pomocí kamenů si můžete v jedné části zahrady vytvořit horskou krajinu, kde se dají pěstovat původní jedinečné botanické druhy alpinek.

V otevřené předzahrádce domu vznikla obří skalka, která se postupně osazuje jehličnany, listnatými keři, trvalkami i cibulovinami.

V otevřené předzahrádce domu vznikla obří skalka, která se postupně osazuje jehličnany, listnatými keři, trvalkami i cibulovinami.

FOTO: Právo

Na skalkách vyniknou kameny rozmanitých tvarů a barev, nejlépe ty, které se nacházejí v bezprostředním okolí – ať už to jsou vápence, nebo pískovce. Ale skalničkáři ocení i travertiny, které udrží vlhkost, a navíc rostliny lze sázet přímo do kamenů.

Může se Vám hodit na Firmy.cz: