Hlavním konstrukčním prvkem stavby jsou nosné zdi tvořené prefabrikovanými panely. Ty jsou vyrobené z balíků slámy slisovaných do dřevěných rámů.

Další unikátní stavby:
Dům, který se sám sestaví během několika minut, se stal realitou
Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti
Studentka navrhla dřevěný mrakodrap pro Brno
Unikátní domek na stromě má tvar šišky
Vrcholně elegantní dům vyrůstá přímo z vody
Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru

Panely mají takto šířku 200 až 400 mm. Celý dům výrobce přitom doveze na místo kus po kusu a jeho sestavení trvá dva až tři dny.

Terasa nejenom rozšiřuje plochu domu v exteriéru, ale zároveň stíní jeho interiér před eventuálními zvídavými pohledy zezdola.

Terasa nejenom rozšiřuje plochu domu v exteriéru, ale zároveň stíní jeho interiér před eventuálními zvídavými pohledy zezdola.

První dům postavili na Krymu.

První dům postavili na Krymu.

Jak uvádějí architekti, takto vytvořené zdi mají dvakrát lepší tepelně izolační vlastnosti než dřevěné zdi a v porovnání s cihlovými zdmi jsou lepší dokonce trojnásobně.

Tepelné ztráty domu tak odpovídají evropskému standardu pro pasivní stavby, dodávají.

Pohled z loftu, kde je spací zóna.

Pohled z loftu, kde je spací zóna.

Jako hlavní výhodu zvolené technologie výroby ovšem architekti zdůrazňují ekologické aspekty. Izolace z lisované slámy je totiž obnovitelným přírodním zdrojem, který lze využít kompletně. Nezanechává žádný odpad, který by bylo nutné dodatečně likvidovat.

Navíc lisovaná sláma není hořlavá a ani se z ní neuvolňují žádné škodliviny.

Domek má dvě výškové úrovně. Ve spodní je kuchyňka, denní zóna a maličká koupelna s toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. (Ta je za bílými dveřmi.)

Domek má dvě výškové úrovně. Ve spodní je kuchyňka, denní zóna a maličká koupelna s toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. (Ta je za bílými dveřmi.)

Dům lze zařídit i ledničkou a pračkou.

Dům lze zařídit i ledničkou a pračkou.

Nejmenší dům stojí na Krymu, je umístěn na skalnatém pobřeží, kde sedí jako racek. Je doplněn terasou, odkud je možné kochat se krásami okolní krajiny, a především nabízí jinak nedostupný pohled z výšky okolo pěti metrů.

Zároveň terasa chrání soukromí obyvatel domu, protože nedovoluje nahlížet zespoda dovnitř skrz veliké okno v přední části.

Nosné stěny domu jsou tvořené panely ze slisované slámy v dřevěných rámech.

Nosné stěny domu jsou tvořené panely ze slisované slámy v dřevěných rámech.

Dispozice domku v základním provedení je jednoduchá. Prostor o šířce 3 m slouží jako denní zóna, kde je místo pro stolek se židlemi, je zde kuchyňka vybavená varnou deskou, dřezem i lednicí.

Za kuchyňkou se vstupuje do úzké koupelny s umyvadlem, toaletou a sprchovým koutem, do níž lze umístit i pračku. Nad kuchyňkou a koupelnou je pak loft sloužící jako ložnice. Zde je dost místa pro plnohodnotnou manželskou postel.

Domek má sedlovou střechu, díky čemuž je v interiéru v nejvyšším bodě výška jemně přes 6 m.

Tiché večery. Na terase...

Tiché večery. Na terase...

Dům je vybaven solárními panely, které mu zajišťují 70 až 100 procent energie nezbytné k jeho provozu. Odpady jsou řešeny autonomně.

Cena základního modulu s plochou 22 m² stojí v přepočtu přibližně 387,2 tisíce korun.

Nákres základního modulu i jeho dalších možných rozšíření

Nákres základního modulu i jeho dalších možných rozšíření

FOTO: Ecohouse Module (3x)

Loft základního modulu

Loft základního modulu

Řez domem

Řez domem

Může se vám hodit na Seznamu: