Stavbu navrhli dánští architekti z ateliéru Dorte Mandrup Arkitekter jako multifunkční objekt, ovšem zároveň také jako budoucí hlavní sídlo módního obchodního řetězce Bestseller, který v Brande sídlí už od svého založení v roce 1975.

Další unikátní stavby:
Dům, který se sám sestaví během několika minut, se stal realitou
Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti
Studentka navrhla dřevěný mrakodrap pro Brno
Unikátní domek na stromě má tvar šišky
Vrcholně elegantní dům vyrůstá přímo z vody
Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru

Společnost, která je neodmyslitelnou součástí místní komunity, se svým projektem chce neznámému městečku kdesi na Jutském poloostrově tímto odvděčit, protože se tak významně zviditelní na mapě.

Zároveň společnost plánuje své sídlo ještě více propojit s obcí. Vznikne v něm přes 30 obchodů, spousta veřejných míst, dokonce i dětské hřiště a hotel. Obyvatelům se tedy nepochybně nabídnou nové pracovní příležitosti i služby, které budou moci využívat.

Záběr z filmové trilogie Pán prstenů se Sauronovou věží Barad-dûr.

Záběr z filmové trilogie Pán prstenů se Sauronovou věží Barad-dûr

FOTO: Profimedia.cz

„Rádi bychom otevřeli své dveře přehodnocením způsobu, jakým naše společnost spolupracuje s místní komunitou, a doufáme, že budeme schopni vytvořit cosi hodnotného pro naše kolegy i lidi v Brande,“ říká Anders Krogh Vogdrups, projektový manažer společnosti Bestseller.

Název projektu je téměř roztomilý. Zní totiž Tower & Village (česky Věž a vesnice), což evokuje spíše jméno stolní hry než centrály mezinárodního řetězce.

Projekt nazvaný Věž a vesnice nezahrnuje pouze mrakodrap, ale celý komplex kolem něj. Kromě sídla firmy v něm bude spousta obchodů, hotel, také služby pro obyvatele a hřiště.

Projekt nazvaný Věž a vesnice nezahrnuje pouze mrakodrap, ale celý komplex kolem něj. Kromě sídla firmy v něm bude spousta obchodů, hotel, také služby pro obyvatele a hřiště.

Komplex budov s různorodým využitím zahrnuje mrakodrap, jehož výšku uvádějí architekti na svých internetových stránkách jako více než 300 metrů. Web The Skyscraper Center ji pak specifikuje blíže - 320 metrů a 44 nadzemních podlaží.

Pokud bude dům nakonec opravdu takto vysoký, stane se rázem nejvyšší stavbou západní Evropy a předčí dosavadního držitele tohoto primátu, jímž je londýnský mrakodrap Shard (306 m).

Londýnský mrakodrap Shard

Londýnský mrakodrap Shard

FOTO: Profimedia.cz

Jak uvádí britský list The Guardian na svém internetovém serveru, bude-li mrakodrap skutečně realizován, stane se naprosto nepřehlédnutelným objektem široko daleko. A to doslova. Jutský poloostrov je totiž rovinatý, a tak více než třísetmetrová věž bude vidět na 60 kilometrů daleko.

Základní charakteristikou stavby, na níž je společnost Bestseller nejvíce hrdá a kterou se snaží zdůraznit, je její udržitelnost. Projekt je totiž navržen tak, aby splňoval všechna kritéria potřebná pro získání certifikátu udržitelnosti podle náročných podmínek stanovených DGNB (Německou radou pro šetrné budovy).

Společnost se snaží veškeré své podnikání upravit tak, aby bylo v souladu s trvalou udržitelností a celý řetězec se tak stal klimaticky pozitivním. Budova má být proto rovněž trvale udržitelná a odpovídat požadavkům DGNB (Německé rady pro šetrné budovy).

Společnost se snaží veškeré své podnikání upravit tak, aby bylo v souladu s trvalou udržitelností a celý řetězec se tak stal klimaticky pozitivním. Budova má být proto rovněž trvale udržitelná a odpovídat požadavkům DGNB (Německé rady pro šetrné budovy).

„Rada města sice v polovině března schválila plány projektu, ovšem stále máme před sebou roky, než se začne skutečně stavět,” sdělil Novinkám mluvčí společnosti Bestseller Morten Norlyk Skjønning Jørgensen.

Může se vám hodit na Firmy.cz: