Světelné prvky plánujte společně s vnitřním vybavením interiéru. Správná volba svítidel nejen ovlivní atmosféru denního světla nebo příjemných tlumených odstínů, ale také úspěšně doplní celkový dojem z designu interiéru.

Rady a tipy na klasické i netradiční osvětlení do domácnosti
Působivé industriální osvětlení může vzniknout i z hasicích přístrojů nebo semaforů
Jak zvolit svítidla do jednotlivých částí bytu
Správné osvětlení prospívá zraku i duši
Elegantní osvětlení dodá večerní zahradě nový rozměr
Moderní světelné zdroje napodobují tradici

Svítidla rozjasňují a ozvláštňují tmavá nevýrazná zákoutí, opticky zvětšují prostor. Dnešní směřování interiérů do neutrálních tónů přímo láká k použití výraznějších tvarů a barev v oblasti osvětlení.

Průmyslový design

Využívá takové materiály, jako je třeba černé potrubí či beton. Industriální prvky se objevují v interiérech navržených kompletně v průmyslovém stylu, i jako kontrastní doplněk v prostoru i zcela jiného pojetí.

Tento trend využívá i jiné materiály, třeba sklo, smalt, sádru, keramiku, a také výraznější barevné akcenty čerpající z období poloviny minulého století.

Kovové stropní svítidlo Retro 1 vyniká neotřelým vintage vzhledem, má černou a mosaznou úpravu. Žárovka není součástí svítidla.

Kovové stropní svítidlo Retro 1 vyniká neotřelým vintage vzhledem, má černou a mosaznou úpravu. Žárovka není součástí svítidla.

FOTO: Compolux (3x)

Do industriálního pojetí patří i strohé žárovky bez stínidel, které se hodí do moderně i klasicky navrženého interiéru. Využít se dají nad kuchyňským ostrůvkem a nad jídelním stolem.

Lustr Saloon Flowers 9 tvoří devět atraktivních svítidel. Hodí se do historicky laděných, barevných, etno a dalších interiérů. Cena 5499 Kč.

Lustr Saloon Flowers 9 tvoří devět atraktivních svítidel. Hodí se do historicky laděných, barevných, etno a dalších interiérů. Cena 5499 Kč.

FOTO: Kare (3x)

Stojací lampa Bowl Black je z lakované oceli a lze ji různě natáčet a docílit tak osvětlení, které potřebujete. Světlo se hodí do moderně zařízené místnosti. Cena 10 999 Kč.

Stojací lampa Bowl Black je z lakované oceli a lze ji různě natáčet a docílit tak osvětlení, které potřebujete. Světlo se hodí do moderně zařízené místnosti. Cena 10 999 Kč.

Mohou být zavěšeny ve skupině i vedle sebe, případně v různých výškových úrovních. Do této kategorie patří i moderní retro a vintage design svítidel, který využívá jako materiál zejména kov tvarovaný do abstraktních tvarů a sytých barevných odstínů s broušeným, matným či lesklým povrchem. Taková svítidla oživí jakýkoli prostor.

Stojací lampa Stardust Spikes Antique z pokovené oceli v měděném provedení působí jako dekorativní prvek, při setmění i jako atraktivní osvětlení. Cena 8899 Kč.

Stojací lampa Stardust Spikes Antique z pokovené oceli v měděném provedení působí jako dekorativní prvek, při setmění i jako atraktivní osvětlení. Cena 8899 Kč.

Moderní jsou i napodobeniny kovu, ať už jde o závěsná svítidla, či stojací lampy. Vedou tlumené odstíny měděných, zlatých či chromovaných stínidel. Využívají se hlavně v interiérech laděných do tónů béžové, šedé, krémové a bílé barvy. Preferují se spíš broušené kovy s matným povrchem.

Stropní svítidlo Techno 3 zaujme nastavitelnými rameny, a to i u reflektoru. Svítidlo je vyrobeno z kovu a má matně černou úpravu.

Stropní svítidlo Techno 3 zaujme nastavitelnými rameny, a to i u reflektoru. Svítidlo je vyrobeno z kovu a má matně černou úpravu.

Minimalismus

Další žádaný trend v osvětlení interiérů. Také zde se využívají zlaté barevné tóny a kovové materiály. V kurzu je i černobílá kombinace svítidel doplněná leštěnou mosazí či mědí. Dominují čisté linie, elegance a co nejméně ozdob.

Aktuální jsou různé geometrické tvary včetně kruhů, které jsou výrazem luxusu. Minimalistické osvětlení není vhodné kombinovat s jinými svítidly.

Designové minimalistické interiérové stropní svítidlo Disk 600 je dostupné v různých barevných a elektronických variantách (LED, zářivka, E27, atd.).

Designové minimalistické interiérové stropní svítidlo Disk 600 je dostupné v různých barevných a elektronických variantách (LED, zářivka, E27 atd.).

Stolní lampy

Vracejí se do našich domácností v nejrůznějších podobách. Jde o flexibilní prvek v prostoru s otevřeným půdorysem či skvělý doplněk do tmavých rohů místností, který na sebe upoutá zaslouženou pozornost.

Stolní lampa Coral patří mezi osvětlení v přírodním provedení, cena 5999 Kč.

Stolní lampa Coral patří mezi osvětlení v přírodním provedení, cena 5999 Kč.

Designová stolní lampa Medusa od značky Claro se může vyjímat na komodě nebo nočním stolku, má nohy z jasanu a jemné bílé stínidlo, cena 3423 Kč.

Designová stolní lampa Medusa od značky Claro se může vyjímat na komodě nebo nočním stolku, má nohy z jasanu a jemné bílé stínidlo, cena 3423 Kč.

FOTO: Vemzu (3x)

Inspirované přírodou

Napodobují různé rostlinné prvky, oblaka, ledové útvary či déšť a využívají k tomu přírodní barvy, hlavně zelenou. V tomto trendu se uplatňuje především sklo.

Malé zelené stínítko lampy Goal, materiál foukané sklo, cena 850 Kč, výrobce House Doctor.

Malé zelené stínítko lampy Goal, materiál foukané sklo, cena 850 Kč, výrobce House Doctor.

Velké křišťálové lustry

Jsou již několik let opět populární. Výrobci navazují na českou tradici broušeného a foukaného skla. Objevuje se množství variací svítidel.

Závěsná svítidla tohoto typu vyniknou hlavně v neutrálních interiérech, kterým dodají neopakovatelný půvab.

Klasický šestiramenný křišťálový lustr Preciosa je ozdobený broušenými miskami s křišťálovými ověsy ve tvaru kapek a dlouhými řetězy z malých krystalků. Cena 20 990 Kč.

Klasický šestiramenný křišťálový lustr Preciosa je ozdobený broušenými miskami s křišťálovými ověsy ve tvaru kapek a dlouhými řetězy z malých krystalků. Cena 20 990 Kč.

FOTO: Art crystal Tomeš

LED diody a LED pásky

Nesouvisejí tolik s trendy, spíš s úsporu energií a ochranou životního prostředí. Nižší cena umožnila jejich širší využití i v domácnostech.

LED světelné zdroje se vyrábějí v různých tvarech a velikostech, barvách i s velkým výběrem napájecích možností. Lze je ovládat chytrými telefony, měnit barvu a intenzitu světla.

Ball Antique Brass je klasické mosazné závěsné svítidlo, cena 2099 Kč.

Ball Antique Brass je klasické mosazné závěsné svítidlo, cena 2099 Kč.

Šedé stínítko lampy, materiál plast, železo, bavlna, cena 2490 Kč, výrobce House Doctor.

Šedé stínítko lampy, materiál plast, železo, bavlna, cena 2490 Kč, výrobce House Doctor.

Může se vám hodit na Seznamu.cz: