Majitelkou je kanadská herečka Sabine Karsentiová s manželem a synem. Jejím přáním bylo na místě opuštěné stavby vybudovat ekologický dům, aniž by bylo nutné obětovat současný design. Ke spolupráci proto přizvala interiérového designéra Gervais Fortina z Ecologia Foundation a člena Asociace designérů v Québecu (APDIQ), který jí pomohl zrealizovat plány.

Interiér je modernějšího rázu, nicméně i v něm minulost zanechala své viditelné stopy.

Interiér je modernějšího rázu, nicméně i v něm minulost zanechala své viditelné stopy.

FOTO: Alexandre Parent

Dům o rozloze 250 m2 je postaven z monolitického tepelně-izolačního betonu. Ten je v posledních letech využíván evropskými architekty pro vytváření velmi zajímavých staveb. Beton obsahuje 39 % recyklovaných materiálů.

Herečka Sabine Karsentiová na snímku z roku 2000

Herečka Sabine Karsentiová na snímku z roku 2000

FOTO: Profimedia.cz

Korunou domu je zelená střecha přinášející majitelům domu i okolí řadu výhod. Ať už jde o snižování energetické náročnosti stavby, prodloužení životnosti střešního pláště a zadržení srážkové vody či prachových částic.

K minimalizaci tepelných ztrát slouží dvojité zasklení s reflexní fólií a vnitřní prostor dvojskla plněný izolační vrstvou kryptonu. Na střeše jsou instalovány termodynamické solární panely.

Přáním majitelky bylo vybudovat ekologický dům, aniž by bylo nutné obětovat současný design.

Přáním majitelky bylo vybudovat ekologický dům, aniž by bylo nutné obětovat současný design.

FOTO: Alexandre Parent

Fasádu tvoří vápencové obklady pocházející z nedalekého lomu St. Marc. Vnitřní stěny jsou opatřeny vápenným a konopným nátěrem a dodávají zdem sametový vzhled.

Interiér je modernějšího rázu, nicméně minulost zanechala své viditelné stopy i v něm.

FOTO: Alexandre Parent

„Zachovali jsme trámy z původního domu postaveného před rokem 1890 a obložili jimi stropy," říká majitelka Sabine.

Prosklené atrium je umístěné v centru domu.

Prosklené atrium je umístěno v centru domu.

FOTO: Alexandre Parent

Elektrické spotřebiče v domácnosti splňují přísné normy pro úsporu energie. Interiérový nábytek je vyrobený z materiálů odolných vůči každodennímu použití.

Základem koupelnového vybavení je biologicky rozložitelná pryskyřice, která se vyrábí ze sóji. Veškeré baterie v domě mají adaptéry pro snížení průtoku vody.

Dalším energeticky úsporným řešením je sálavé podlahové vytápění v kombinaci s geotermálním systémem.

Volně stojící vana a umyvadlo je od kanadského výrobce Wetstyle.

Volně stojící vana a umyvadlo jsou od kanadského výrobce Wetstyle.

FOTO: Alexandre Parent

Kuchyňské pracovní desky jsou z recyklovaného granitu a lakované povrchy skříní mají nulový obsah ekologicky škodlivých těkavých organických látek (VOC).

Majitelé si nechali u Atelieru-001A vyrobit jídelní stůl na míru ze dřeva původního domu. Prosklené atrium je umístěno v centru domu, odděluje obývací pokoj od jídelny a kuchyně a přináší více světla do interiéru.

Dana Klomínková, www.mujdum.cz