Návrh domku, jehož interiér i exteriér lze libovolně upravovat v závislosti na konkrétních požadavcích zájemce, vznikl pro společnost Klein. Ta se snaží soustředit větší počet minidomků od různých architektů tak, aby klientům mohla nabízet nejrůznější řešení úsporného života na malém prostoru.

Dům navržený architekty z Dánska a USA nese označení A45.

Osvětlení v interiéru zajišťuje velké trojúhelníkové okno.

Osvětlení v interiéru zajišťuje velké trojúhelníkové okno.

FOTO: Matthew Carbone

Stavba je odvozena od desetiletími prověřeného tvaru chatky, který připomíná písmeno A. Sedlová střecha s prudkým sklonem a šikmé stěny dobře odolávaly dešti i sněhu a zároveň byly snadné na sestavení.

Stěny domu jsou z přírodního korku, kostra z borového dřeva a podlaha z douglasky.

Stěny domu jsou z přírodního korku, kostra z borového dřeva a podlaha z douglasky.

FOTO: Matthew Carbone

Nový domek nabízí svému majiteli lepší možnost využití své plochy podlahy, která má čtvercový tvar. Zároveň je střecha vyzdvižena do výšky čtyř metrů a nemá již sedlový tvar. Tím se zvětšil vnitřní objem domku, který má momentálně spíše tvar velkého krystalu.

Interiér lze podle přání zákazníka buď nechat otevřený, anebo jej rozčlenit.

Interiér lze podle přání zákazníka buď nechat otevřený, anebo jej rozčlenit.

FOTO: Matthew Carbone

Dům má kostru z borových trámů, prkennou podlahu z douglasky a upravitelnou sadu vnitřních stěn. Izolační zdi jsou z přírodního korku.

Pouze ve dřevě je provedena také malá koupelna. Její obložení je cedrové. Jednoduchý vnitřní prostor snadno vytopí kamna na dřevo, která jsou umístěna v jednom z rohů.

Kuchyňka je opravdu maličká, to podstatné v ní ale je - sporák a dřez.

Kuchyňka je opravdu maličká, to podstatné v ní ale je - sporák a dřez.

FOTO: Matthew Carbone

Dům je navržen pro provoz v režimu off-grid, tedy bez připojení k obecnímu vodovodnímu řadu, odpadu nebo rozvodu elektrické energie. Vybavení pro zajištění energií a zacházení s vodou je umístěno v zadní části domku.

Výška stropu až 4 m umožňuje vytvořit loft, kde je možné jak odpočívat přes den, když není venku hezky, tak spát.

Výška stropu až 4 m umožňuje vytvořit loft, kde je možné jak odpočívat přes den, když není venku hezky, tak spát.

FOTO: Matthew Carbone

Roztomilým dojmem působí malinká kuchyňka, které ale nechybí nic ze základního vybavení. Nábytek předvedený v prvním domku je vyroben ručně. Stavba by měla být snadno produkovatelná sériově v podobě modulů, které se kompletují až na místě.

Interiér koupelny je obložen cedrovým dřevem.

Interiér koupelny je obložen cedrovým dřevem.

FOTO: Matthew Carbone

Dominantou domku, vyrobeného ze stoprocentně recyklovatelných materiálů, je bezesporu velké trojúhelníkovité okno tvořené sedmi díly.

Stavba není usazena přímo na zemi, je vyzdvižena nad povrch. Spočívá na čtveřici betonových pilotů. Díky tomu ji lze umístit prakticky do jakéhokoli prostředí a terénu bez potřeby používat těžkou techniku.