Dvaačtyřicetiletý Jan Čapek vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Design lahví už navrhoval pro značky Kozel, Kofola či Mattoni. Titul ovšem získal především za PET lahev pro minerální vodu Fatra, vytvořenou speciální technologií. Její reliéfní povrch je dekorativní, vypadá tak víc jako dekorativní objekt než jako nudná lahev s užitnou funkcí.

Porota ocenila, že Čapek dlouhodobě zkoumá možnosti plastu jako výrobního materiálu. Práce s plasty byla ostatně důležitá i v jeho tvorbě pro Fatru. Právě nové nafukovací hračky, které ovšem nejsou určeny jen pro děti, ale oceňují je i dospělí milovníci designu, jsou významnou součástí jeho tvorby.

Buvol od Libuše Niklové a prototyp Psa Bulíka od designéra Jana Čapka z letošního roku.

Buvol od Libuše Niklové a prototyp Psa Bulíka od designéra Jana Čapka

FOTO: Novinky

Prestižní cenu získali autoři v celkem deseti kategoriích včetně Síně slávy. Grand designérkou roku 2017 se stala šperkařka Nastassia Aleinikava. [celá zpráva]

Designovou řadu Levit navrhl Jan Čapek pro společnost ABB. Jde o jedny z mála vypínačů, které mají opravdu minimalistické tvary.

Designovou řadu Levit navrhl Jan Čapek pro společnost ABB. Jde o jedny z mála vypínačů, které mají opravdu minimalistické tvary.

FOTO: Archiv Jana Čapka

Trofej pro dvanáctý ročník udílení cen, kterou získal i Čapek, vytvořili Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm, absolutní vítězové loňského ročníku. Je jí minimalistická kovová krabička s jediným tlačítkem, která ukrývá desítku zvukových stop. Jednou z nich je i záznam potlesku po vyřčení jména vítěze na slavnostním vyhlašovacím večeru.

„Chtěli jsme zachytit atmosféru a emoce předávání cen Czech Grand Design, které jsou vždy velmi speciální a neopakovatelné,“ uvedli autoři trofeje. S tvorbou studia deForm se můžete seznámit zde.

Do síně slávy vstoupil pedagog, sklář a umělec Václav Cigler, který zásadním způsobem ovlivnil pohled na české sklo. [celá zpráva]