Hlavní obsah
Václav Cigler je jednou z nejvýraznějších postav českého sklářského umění. Foto: Jan Šída - Právo, archiv soutěže Czech Grand Design

Do síně slávy českého designu letos vstoupí sklář Václav Cigler

Mistr sklářského umění, umělec, designér a zasloužilý pedagog Václav Cigler vstoupí do Síně slávy českého designu v rámci udělování cen Czech Grand Design 27. března v Praze. Informovali o tom pořadatelé soutěže. Oceněn bude za celoživotní přínos svému oboru a za průkopnickou a experimentální práci s mnoha materiály.

Václav Cigler je jednou z nejvýraznějších postav českého sklářského umění. Foto: Jan Šída - Právo, archiv soutěže Czech Grand Design
Do síně slávy českého designu letos vstoupí sklář Václav Cigler

Osmaosmdesátiletý Václav Cigler získá stejné ocenění, jaké v minulosti obdržel i architekt Bořek Šípek, sochař a výtvarník František Vízner nebo architekt Jan Kaplický. Cigler je jednou z výrazných osobností, kterou formovalo studium sklářství v Novém Boru.

Jeho dílo je k vidění ve Slovenském národním divadle, známé jsou i jeho obklady a světelné objekty v pražském metru - ne všechny se ale dochovaly.

Designér se dlouhodobě věnoval vlastní tvorbě a experimentům se sklem a plasty. Pracoval i pro luxusní značky zabývající se výrobou hodinek a šperků.

Foto: Archiv soutěže Czech Grand Design

„Pro světovou sklářskou plastiku Cigler objevil potenciál optického skla. Byl zakladatelem odborného sklářského školství na Slovensku, pedagog na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, jeho příklad formoval řadu slovenských umělců a designérů,“ uvedla Iva Knobloch, kurátorka a předsedkyně poroty v kategorii Grafický designér roku Czech Grand Design.

Řada Ciglerových děl je na pomezí šperku, užitného předmětu a uměleckého díla.

Foto: Archiv soutěže Czech Grand Design

Autor se dlouhodobě věnoval i práci se světlem. „Navrhl a se skupinou vysokoškolských pedagogů realizoval v Československu první programovatelné světelné těleso ve Slovenském národním divadle,“ doplnila Knobloch.

Václav Cigler


Narodil se ve Vsetíně, kde navštěvoval základní školu a gymnasium. Vystudoval sklářskou průmyslovou školu v Novém Boru a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesora Josefa Kaplického. V Bratislavě založil ateliér Sklo v architektuře, který vedl.

Václav Cigler bude oceněn 27. března 2018 během slavnostního předávání Cen Czech Grand Design v pražském Stavovském divadle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků