Osmaosmdesátiletý Václav Cigler získá stejné ocenění, jaké v minulosti obdržel i architekt Bořek Šípek, sochař a výtvarník František Vízner nebo architekt Jan Kaplický. Cigler je jednou z výrazných osobností, kterou formovalo studium sklářství v Novém Boru.

Jeho dílo je k vidění ve Slovenském národním divadle, známé jsou i jeho obklady a světelné objekty v pražském metru - ne všechny se ale dochovaly.

Designér se dlouhodobě věnoval vlastní tvorbě a experimentům se sklem a plasty. Pracoval i pro luxusní značky zabývající se výrobou hodinek a šperků.

Designér se dlouhodobě věnoval vlastní tvorbě a experimentům se sklem a plasty. Pracoval i pro luxusní značky zabývající se výrobou hodinek a šperků.

FOTO: Archiv soutěže Czech Grand Design

„Pro světovou sklářskou plastiku Cigler objevil potenciál optického skla. Byl zakladatelem odborného sklářského školství na Slovensku, pedagog na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, jeho příklad formoval řadu slovenských umělců a designérů,“ uvedla Iva Knobloch, kurátorka a předsedkyně poroty v kategorii Grafický designér roku Czech Grand Design.

Řada Ciglerových děl je na pomezí šperku, užitného předmětu a uměleckého díla.

Řada Ciglerových děl je na pomezí šperku, užitného předmětu a uměleckého díla.

FOTO: Archiv soutěže Czech Grand Design

Autor se dlouhodobě věnoval i práci se světlem. „Navrhl a se skupinou vysokoškolských pedagogů realizoval v Československu první programovatelné světelné těleso ve Slovenském národním divadle,“ doplnila Knobloch.

Václav Cigler bude oceněn 27. března 2018 během slavnostního předávání Cen Czech Grand Design v pražském Stavovském divadle.