Systém vytvořila holandská společnost Aectual. Vlastní trojrozměrný tisk se na první pohled příliš neliší od toho, co si člověk při spojení slov 3D tisk a podlahy představuje – podstatou je velké tisknoucí rameno pohybující se po kolejnicích.

Litá podlaha do tištěné matrice se hodí do mnoha typů interiérů.

Litá podlaha do tištěné matrice se hodí do mnoha interiérů.

Právě to s velikou přesností vytvoří ve výrobní hale základní matrici, kterou pak pracovníci přepraví na místo určení, tedy do interiéru, kde má být podlaha umístěna. Teprve tam se základní matrice vyplní.

Tištěná podlaha může být vytvořena v jednom celku, ale lze ji po libosti skládat i do panelů.

Tištěná podlaha může být vytvořena v jednom celku, ale lze ji po libosti skládat i do panelů.

Technologie nadchla odborníky i veřejnost nejenom naprostou volností ve volbě vzorů podlahy, ale i v neomezenosti jejích rozměrů.

V neposlední řadě je pak předností tohoto druhu podlahy skladba materiálů, pro niž se Holanďané rozhodli. Jako tisknoucí médium zvolili bio-plast, zatímco k vyplnění slouží tzv. teraco. Jinými slovy, nový typ podlahy vzniká kombinací dvou metod – trojrozměrného tisku a vytváření litých povrchů.

Teraco
Název teraco pochází z italského terrazzo. Označuje směs betonu, do které byly přidány úlomky ušlechtilých kamenů a hornin, například mramoru, čediče apod. a barviv. Směs se používá právě na vytváření litých povrchů, nejčastěji podlah. Někdy tak bývá označena i dlažba vytvořená tímto stylem. Výhodou je především možnost vytvoření požadovaného vzoru.
Tištěná matrice vytváří na podlaze výrazný vzor, který pak doplňuje přesně vytvořená a probarvená směs.

Tištěná matrice vytváří na podlaze výrazný vzor, který pak doplňuje přesně vytvořená a probarvená směs.

Autoři technologie si pochvalují, že s tímto systémem mohou vyjít maximálně vstříc představám a potřebám architektů a designérů.

Stačí, aby jim zadali vzor, který si do daného interiéru představují, a jeho vytvoření, případně úprava jsou otázkou několika kliknutí tlačítkem myši.

Podlaha nejprve vzniká jako trojrozměrně vytištěná matrice, kterou pak na místě vylijí už tradičním způsobem.

Podlaha nejprve vzniká jako trojrozměrně vytištěná matrice, kterou pak na místě vylijí už tradičním způsobem.

FOTO: Ilse Leenders

Zajímavá je také vysoká trvanlivost takto vytvářených podlah. Sami autoři je doporučují především do velkých prostranství, která navštěvují během dne stovky lidí.

Ne nadarmo byla první taková podlaha instalovaná v japonském Tokiu, v jednom z obchodů řetězce Loft, který nabízí především suvenýry. Další podlaha je plánována pro největší holandské letiště Schiphol u Amsterdamu. Má být položena už během listopadu.