Čistý styl a ostré úhly ctí i jídelna volně navazující na kuchyň a obývací pokoj. Stůl je asi jediný kus nábytku, který není vyrobený na míru, ale zakoupený přes internet. Židle Eterna jsou od italské firmy Fenice.
FOTO: www.modernibyt.cz
Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.
středa 6. září 2017, 9:19
Plné dva roky si vyžádaly velmi razantní úpravy interiéru i exteriéru dvoupatrového domku se zahradou usazeného na jednom brněnském kopci. Počet užitných metrů se v původní šedé kostce značně rozrostl díky několika dalším přistavěným kostkám v podobě střešní nástavby, arkýře v pracovně a garáže s terasou.
Díky velkorysému prostoru vyčleněnému pro kuchyň si majitelé mohli dovolit minimalistické skříňky a celou sestavu pojmout bez soklů. Lesklé přední plochy doplňuje pracovní deska z umělého kamene.
FOTO: www.modernibyt.cz
Nově vybudované části jsou na domě jasně čitelné díky odlišně tónované omítce. Úprava vnitřní dispozice zase umožnila ze dvou oddělených bytů vytvořit jeden vzdušný exkluzivní prostor s letní střešní nástavbou a přízemním pokojem pro hosty s koupelnou, přilehlou dvojgaráží, šatnami a bohatým technickým zázemím.
Kuchyň od jídelny dělí levitující bar zakončený skleněnou nohou. Vzdušný efekt umocňuje nasvícení vnitřního prostoru. Barové židle jsou značky Fenice.
FOTO: www.modernibyt.cz
Téměř stoprocentní shoda
Majitelé pobývali v domě i nějaký čas před rekonstrukcí. I přestože se jim tam bydlení zamlouvalo, chtěli si ho víc přizpůsobit k obrazu svému. Tomu se ale tehdejší zařízení v okázalém stylu 90. let rozhodně nepodobalo. Jejich představám odpovídal spíš minimalistický, moderní, vzdušný a stylově čistý interiér.
Dva otočné ušáky jsou pořízené u firmy Natuzzi. Pohovku vyrobil brněnský čalouník podle návrhu majitelů, kteří se inspirovali u renomované německé značky. Kompozici doplňuje minimalistická TV stěna.
FOTO: www.modernibyt.cz
S architektonickým návrhem se majitelé obrátili na architektku Markétu Veselou a s řešením interiérů na studio Design Atak. Hodně věcí si vzájemně korigovali, ale v pětadevadesáti procentech se dokonale shodli. Martin razí heslo, že odborné věci se mají nechat odborníkům, a tak i ti „jejich“ měli plnou důvěru.
Společenské patro tvoří jeden velký obytný prostor. Kuchyň s jídelnou od obývacího pokoje opticky odděluje vyzděný modul s biokrbem. Součástí místnosti je i čítárna, kterou měly původně uzavírat prosklené dveře.
FOTO: www.modernibyt.cz
„Díky tomu, že jsme měli jednoho architekta a jeden ateliér, povedlo se udržet jednotnou linku jak v exteriéru, tak i ve vnitřním vybavení celého domu, což, myslím, je někdy velmi složité,“ vysvětluje Martin.
Technicky vzato
Velkým dilematem bylo pro majitele maximalistické řešení v podobě proražení stropu mezi druhým a třetím patrem, kde měla vzniknout galerie. Po ujištění statiků i architektky, že to stavba unese, vzniklo podle nich to nejlepší, co v domě je.
Interiér se krásně otevřel a také díky skleněnému zábradlí je prostor vzdušnější a nabízí i pěknou podívanou na neobvyklé řešení daného prostoru.
Barevné řešení dětského pokojíčku vymyslela paní domu. Nechtěla totiž použít typickou růžovou a snažila se, aby bylo zařízení nadčasové a rostlo s holčičkou.
FOTO: www.modernibyt.cz
Dalším velkým zásahem byla střešní nástavba, v níž vznikla prosklená letní kuchyňka a koupelna s přímým vstupem na rozlehlou terasu. V létě se rodina na terasu pravidelně přestěhuje, tak jí přijde vhod vířivka s lehátky a letní posezení u stolu či v ratanové pohovce. Jaký komfort nabízí přilehlá letní kuchyňka, o tom není třeba diskutovat.
Kromě pohodlného dvoulůžka nabízí ložnice i mnoho až netušených úložných prostorů. Na ložnici navazuje šatna a koupelna.
FOTO: www.modernibyt.cz
Technickým oříškem bylo také skleněné zábradlí lemující galerii a schodiště do všech pater. Jednak bylo velmi komplikované vyrobit kalené sklo s úhlopříčkou větší než čtyři metry, náročná byla i manipulace se samotnou skleněnou deskou vážící zhruba 250 kg. Některé kusy se musely dělat postupně a kvůli zpoždění bylo nutné posunout i kolaudaci.
Do hlavní rodinné koupelny se vešel sprchový kout i vana. O každodenní poklidnou osobní hygienu se postarají dvě umyvadla z litého mramoru.
FOTO: www.modernibyt.cz
Na efekt, ale účelně
Co v designu interiéru trošku vybočuje, může být majitelova pracovna, která je podle jeho přání víc jako budoár džentlmena. Design 30. let reprezentuje pohovka s dýhou wengé zapracovanou do knihovny a ostatně i rafinovaně ukrytý výsuvný prosklený bar na koňaky a rumy.
Zajímavým prvkem je tu i obklad boční zdi, jehož část nenápadně ukrývá niku s vestavěnou skříní.
Zajímavým technickým, ale i designovým prvkem je zavěšený jakoby levitující nábytek v kuchyních, bar a postel v ložnici. V dětském pokoji si designéři pohráli s odrazem barev. Díky vymalovanému fialovému pásku u okna vzniká v místnosti difuzní fialové světlo.
Výsuvný prosklený bar dává tušit, že jde o mužský budoár, konkrétně majitelovu pracovnu lehce stylizovanou do 30. let minulého století.
FOTO: www.modernibyt.cz
Okouzlující výhled na město nabízí nově vzniklé velké okno u galerie, které v původním návrhu vůbec nebylo. Veškerý nábytek byl zhotovený na zakázku firmou, s níž Design Atak úzce spolupracuje. I to přispělo ke kvalitě provedení a jednotné lince interiéru.
Slovo designérů
„Celý dům lze definovat tak, že každé patro má svoji funkci. V přízemí je technické zázemí s pokojem pro hosty. První patro slouží jako společenská část, kterou tvoří velký, portály propojený obytný prostor s jídelnou, kuchyní, čítárnou a malou koupelnou. Druhé patro představuje klidovou zónu s ložnicí, šatnou, dětským pokojem, pracovnou a velkou koupelnou. A třetí patro je stvořené pro relaxaci.
FOTO: www.modernibyt.cz
Spojující linkou, protínající celý interiér, a zároveň nosným prvkem jsou přírodní materiály jako dýha wengé, bíle lakované plochy a sklo. Sklo je tu použité čiré nebo lakované v podobě obkladů z lacobelu v tónech zemitých barev. Vsadili jsme na kontrasty, kdy celým domem prolíná kombinace tmavě hnědé a bílé barvy. Z jednoduchosti těchto materiálů se dal vytvořit osobitý prostor, který se měl slučovat i s povahou práce obou investorů. Požadavek tedy zněl: udělat moderní, vzdušný a minimalistický interiér, který bude působit lehce konzervativně, ale neměl by postrádat i prvky hravosti, což se díky otevřenému přístupu investorů povedlo.“
Lucie Martínková, www.modernibyt.cz
Bydlení
Motýly, létající barevné drahokamy, můžete chovat i doma
Při pohledu na jarní rozkvetlou louku plnou motýlů leckoho napadne, zda se dají motýli chovat doma. I když je to na první pohled bláznivý...
Klasické, retro, tekuté? Tapety se těší stále větší oblibě Obrazem
Promění vzhled interiéru, zjemní ho, doplní nebo se stanou jeho designovou dominantou. Skryjí přitom nedokonalosti stěn a v mnoha...
Domek, který zabere jedno parkovací stání, se vmáčkne ve městě kamkoli Obrazem
Dům, který zabere prostor jediného parkovacího místa, navrhli architekti z amerického ateliéru Interface Studio Architects pro hustě...
Vila stavitele Zeizingera dominuje okolní krajině, obyvatelům poskytla i vyhlídkový prostor Obrazem
Jihlavská vila stavitele Vinzenze Zeizingera ze začátku 20. století se stala jedním z nejlepších objektů z letní kolonie v jihlavské...