Odborná porota složená z 55 zkušených architektů z bezmála čtyřiceti zemí to při výběru neměla lehké. Z celkového počtu 1051 soutěžících musela nejdřív vybrat padesátku finalistů.

Z pěti desítek nejlepších projektů následně vybrala jednoho hlavního vítěze. Stal se jím architekt Giacomo Garziano z Itálie s projektem rekonstrukce starého domu v Altamuře.

Na první pohled výrazná stavba s rudou fasádou obsahuje uklidňující interiér. S touto nápaditou budovou s řadou symbolů vyjádřených prostřednictvím architektonických tvarů se můžete blíže seznámit zde.

Druhé místo má stavba, kterou navrhl Daiki Watanabe z japonské akademie umění Musashino.

Druhé místo obdržela stavba, kterou navrhl Daiki Watanabe z japonské akademie umění Musashino.

FOTO: Archiv Inspireli Awards

Soutěž je inspirací i pro samotné porotce, kteří se díky ní mohou seznámit s myšlenkami mladších kolegů.

„Účast v porotě Inspireli Awards mi dala příležitost lépe poznat současnou světovou architekturu. Překvapila mě například vysoká úroveň iránské architektury, která dokázala přirozeně, kreativně a originálně navázat na bohaté kulturní dědictví regionu,” uvedl Oleg Haman, předseda Obce architektů a člen mezinárodní poroty Inspireli Awards ve zprávě vydané u příležitosti vyhlášení ceny.

O třetí místo se dělí architektky Magdalena Tröbingerová studující v Rakousku a Somayeh Ravanshadnia z Íránu.

O třetí místo se dělí architektky Magdalena Tröbingerová studující v Rakousku a Somayeh Ravanshadnia z Íránu.

FOTO: Inspireli Awards

Pro Čechy byl letošní ročník velmi úspěšný. Do finále se dostalo hned osm mladých českých architektů. Podle Hamana je světová architektura obecně pestřejší a nápaditější, zatímco česká architektura je stále uzavřena do neofunkcionalistické tradice.

„Věřím, že tato soutěž české architektuře prospěje, mladí se budou víc dívat po světě a nechají se inspirovat moderními trendy,” sdělil.

První místo (za českou architekturu) bylo uděleno projektu rodinného domu Lobendava od Filipa Gottschalka. Dům se nachází nedaleko lomu a respektuje místní krajinný ráz. Je navržen pro umělecky založenou rodinu.

První místo za Českou republiku obsadil Filip Gottschalk z fakulty architektury v Liberci.

První místo za Českou republiku obsadil Filip Gottschalk z fakulty architektury v Liberci.

FOTO: Archiv Inspireli Awards

České projekty na první pohled odrážejí trendy, kterými jsou ostré line, dramatické ztvárnění architektury a použití brutalistních materiálů, jako je beton, sklo, ocel a industriální prvky.

Druhé místo v národním kládní obsadil Štěpán Braťka z liberecké fakulty architektury ve spolupráci s Ateliérem 6, třetí místo má Dominik Císař z fakulty architektury na ČVUT.

Druhé místo v národním klání obsadil Štěpán Braťka z liberecké fakulty architektury ve spolupráci s Ateliérem 6, třetí místo má Dominik Císař z fakulty architektury na ČVUT.

FOTO: Archiv Inspireli Awards, Peter Fabo

Ceremoniál předávání cen se konal symbolicky v den prvního výročí úmrtí světoznámého architekta a designéra Bořka Šípka (zemřel 13. února 2016), který je považován za autora myšlenky celosvětové soutěže. Právě Šípek také vytvořil trofej pro vítěze.