V pátém ročníku projektu Balakryl Recy věci je možné na novém webu Balakrylrecyveci.cz přihlašovat drobná i větší kutilská díla. Podobná nezávislá soutěž pro tuto tvorbu zatím na českém trhu chyběla.

Odborná porota, složená z profesionálních designérů, z přihlášených děl vybere čtyřicítku nejlepších. Vítězové se zúčastní tvořivých workshopů s týmem hvězd ekodesignu, v soutěži budou bojovat i o hlasy veřejnosti. Hlavní cena bude patřit výrobku, který získá nejvíc hlasů.

Z rozbité kytary se dí vykouzlit stolek s šuplíky a prostorem na svíčku.

Z rozbité kytary se dá vykouzlit stolek se šuplíky a prostorem na svíčku.

FOTO: archiv soutěže Recy věci, Marie Tylšarová

Díla se budou hodnotit na základě zaslaných fotek. Soutěžící mají co nejvěrohodněji nafotit svá díla před proměnou a po ní a připojit i motivační text k zapojení do projektu.

Z nepotřebných nesourodých kousků může vzniknout stylové vybavení v námořnickém stylu.

Z nepotřebných nesourodých kousků může vzniknout stylové vybavení v námořnickém stylu.

FOTO: Marina Vlhová, archiv soutěže Recy věci

Soutěž je také podnětem k větší šetrnosti k věcem a k tvůrčí činnosti.

„Ručním pracím se věnuji odmalička a dodnes mě velmi baví renovovat a vytvářet. Výhra v soutěži pro mě byla překvapením a velmi mě potěšila, protože se přihlásilo velké množství krásných děl. Účast mě přesvědčila udělat krok, který mě již dlouho lákal. Otevřela jsem si malou dílnu a obchůdek s recyklovanými věcmi,“ sdělila na stránkách soutěže Šárka Prágerová, která se v minulosti stala absolutní vítězkou.

Zasoutěžit si můžete i s proměnou drobné stavby.

Zasoutěžit si můžete i s proměnou drobné stavby.

FOTO: archiv soutěže Recy věci, ZŠ Dobrovského

Hlavní cenou je finanční odměna 20 000 Kč a letos i účast na předvánočním festivalu Design Supermarket, který každoročně nabízí ke koupi díla začínajících designérů.