Chata stojí na západním břehu Norska, v kraji zvaném Møre og Romsdal, jehož břehy jsou rozbrázděny desítkami fjordů.

Stěny chaty jsou obloženy smrkovým dřevem, které bylo vytěženo ze soukromého lesa majitelů.

Stěny chaty jsou obloženy smrkovým dřevem, které bylo vytěženo ze soukromého lesa majitelů.

FOTO: Pasi Aalto

Stavení jednoduchého tvaru je zhruba sto metrů od moře a ač to ze snímků tak nevypadá, je 21 metrů nad jeho hladinou. Usazeno je na betonové základně obdélníkového tvaru, která zabraňuje posunům.

Okolní terén tvoří mokřady, které bylo třeba v bezprostředním okolí stavby odstranit, takže kolem zůstalo jen obnažené kamenné podloží.

Detailem svědčícím o velice precizní práci architektů i majitelů je tvarování terasy před chatou, které pečlivě kopíruje vystupující kamenné podloží.

Detailem svědčícím o velice precizní práci architektů i majitelů je tvarování terasy před chatou, které pečlivě kopíruje vystupující kamenné podloží.

FOTO: Pasi Aalto

Zajímavost: Norové si rádi staví chaty
Jak vysvětlují architekti, Norové chaty vysloveně milují. Ještě před několika desetiletími totiž většinu populace této země živilo především zemědělství, rybolov a práce v dřevařském průmyslu. Všechna tato zaměstnání jsou v bezprostředním kontaktu s přírodou, a tak lidé, kteří v současnosti pracují a žijí v městském prostředí, touží se k ní co nejčastěji vracet. Chaty jim k tomu nabízejí ideální příležitost.
Chata vypadá z každé strany jinak vysoká.

Chata vypadá z každé strany jinak vysoká.

FOTO: Pasi Aalto

Stavba má skeletovou konstrukci s trámovými stropy. Protože okolní terén není právě rovný, vypadá to z každé strany, že je jinak vysoká. Při pohledu ze západu vypadá vyšší, při pohledu z východu jako nižší a lépe svázaná se svým okolím.

Interiér chaty je rovněž obložený dřevem. zajímavým prvkem je výklenek pro sedací soupravu.

Interiér chaty je rovněž obložený dřevem. Zajímavým prvkem je výklenek pro sedací soupravu.

FOTO: Pasi Aalto

Jedna z ložnic je umístěna v přízemí, druhá zabírá loft.

Jedna z ložnic je umístěna v přízemí, druhá zabírá loft.

FOTO: Pasi Aalto

Důvodem, proč si Norové rádi staví chaty, je větší souznění s přírodou, na něž byla po generace zvyklí, a které jim v městském prostředí chybí.

Důvodem, proč si Norové rádi staví chaty, je větší souznění s přírodou, na něž byli po generace zvyklí, a které jim v městském prostředí chybí.

FOTO: Pasi Aalto

Hezkým nápadem je chráněný vstup do chaty. Naproti domu totiž architekti umístili kůlnu a prostor mezi ní a vlastním obydlím zastřešili. Vchod do domu se otevírá právě do této zastřešené „uličky“.

Z chaty je hezký výhled na moře.

Z chaty je hezký výhled na moře.

FOTO: Pasi Aalto

FOTO: Pasi Aalto

Výjimečným rysem projektu je nebývale úzká spolupráce architektů s klienty. Ti si totiž většinu prací na stavbě chaty odvedli sami. Exteriér chaty je navíc obložen smrkovým dřevem, které klienti nechali vytěžit z vlastního lesa.

Jednotlivá prkna zůstala záměrně neošetřena, aby co nejrychleji ztratila barvu a získala nenápadný stříbřitě šedý odstín. Právě díky němu bude chata na pobřeží moře víc a víc nenápadná.

FOTO: Pasi Aalto

Jedním z mnoha povedených detailů je okno umístěné v takové výšce, aby se člověk koupající se ve vaně mohl dívat ven, na moře.

Jedním z mnoha povedených detailů je okno umístěné v takové výšce, aby se člověk koupající se ve vaně mohl dívat ven, na moře.

FOTO: Pasi Aalto

Interiér chaty ukrytý pod šikmou pultovou střechou nabízí majitelům užitnou plochu 60 m2. Rozčleněn je do dvou výškových úrovní, přízemí a loftu.

Přízemí je určeno pro každodenní život. Je zde kuchyňka, obývací pokoj s jídelním koutem a také první ložnice a koupelna. Zajímavým prvkem je výklenek pro sedačku, který je zřetelně patrný i zvenčí. Loft slouží jako druhá ložnice.

Plánek chaty

Plánek chaty

FOTO: TYIN tegnestue Architects