Výstava se zaměřuje na každodenní život a ukazuje, jak vypadaly v sedmdesátých a osmdesátých letech dny běžných lidí, i kterými věcmi se obklopovali prominenti tehdejšího režimu. Rutinu městského života představuje nábytková instalace panelového bytu, včetně obývacího pokoje, koupelny nebo kuchyně.

Na výstavě není nouze o klasické kuchyňské doplňky. K vidění je i řada sifonových lahví, které byly tehdy velmi populární. Průvodcem výstavy je oblíbená animovaná postavička pana Vajíčka, která oddělovala reklamní spoty v televizi.

Na výstavě není nouze o klasické kuchyňské doplňky. K vidění je i řada sifonových lahví, které byly tehdy velmi populární. Průvodcem výstavy je oblíbená animovaná postavička pana Vajíčka, která oddělovala reklamní spoty v televizi.

FOTO: archiv výstavy Retro 70. a 80. let

„Chceme zasadit období 70. a 80. let do souvislostí a zamyslet se s určitým nadhledem a nadsázkou nad stavem tehdejší společnosti skrze její kulturu, volný čas, práci, bydlení, techniku, design či architekturu,“ sdělila kurátorka Jana Sommerová.

Nechybí klasické umakartové jídelní stoly.

Nechybí klasické umakartové jídelní stoly, které jsou v řadě jídelen k vidění dodnes.

FOTO: archiv výstavy Retro 70. a 80. let (výřez)

Nakupování v této éře připomíná dobový obchod, ve kterém prodávala i hlavní hrdinka ze slavného normalizačního seriálu Žena za pultem. Na výstavě je obchod plný potravin, což úplně neodpovídalo tehdejší dostupnosti zboží.

Návštěvník může nahlédnout i do typiucké prodejny potravin.

Návštěvník může nahlédnout i do typické prodejny potravin.

FOTO: archiv výstavy Retro 70. a 80. let

Vystaveny jsou i oblíbené produkty a originální obaly výrobků předních národních podniků a značek. Nechybí Májka, Becherovka, tradiční malinovky a oblíbené oranžády.

Retro výstava z éry 70. a 80. let

Retro výstava z éry 70. a 80. let

FOTO: Novinky

Prohlédnout si můžete typický kempingový stan

Sedmdesátá a osmdesátá léta jsou spojena s boomem chatařství, kempinku nebo trampingu, což ilustruje instalace látkového prázdninového stanu. Jsou v něm i chladicí boxy, typická lehátka aj. Podobně ilustroval dobu i seriál Vyprávěj, který před časem vysílala Česká televize.

K vidění je i dobové klasické bydlení ve stanech na dovolených v Chorvatsku.

K vidění je i dobové klasické bydlení ve stanech na dovolených v Chorvatsku.

FOTO: archiv výstavy Retro 70. a 80. let

Nábytkové kousky té doby jsou typické svou výraznou barevností, převážně teplými barvami. Velké oblibě se těšila oranžová barva v kombinaci s okrovou a hnědou, což jsou kombinace, které dnes moc trendy nejsou. Pokud tedy nejde o záměrné retro.

Typické byly také tvarové experimenty s umělou hmotou. Při servírování se tak uplatňovaly plastové košíčky na pečivo, plastové hrnečky aj.

Nechybí klasická pruhovaná skládací látková lehárka.

Nechybí ani klasická pruhovaná skládací lehátka.

FOTO: archiv výstavy Retro 70. a 80. let

V sekci věnované exkluzivnímu designu je vystaven nábytek, jako například křeslo, stůl a konvice z již neexistujícího hotelu Praha, křesla z hotelu Thermal a Federálního shromáždění či židle z hotelu Ještěd.

Výstava Retro 70. a 80. let je v pražské Galerii Tančící dům otevřena do 16. 10. 2016 každý den mezi 09:00 a 20:00.