Rada města vyhlásila soutěž na nejlepší projekt teprve v prosinci loňského roku. V zadání stálo, že objekt má mít dřevěnou kostru a má být vysoký 50 metrů. Což už samo o sobě znamená, že půjde o jednu z nejvyšších dřevostaveb na světě.

Způsob využití komplexu má být smíšený, architekti v něm proto na ploše 17 000 m2 vyčlenili prostor pro 199 bytů, 3770 m2 plochy připadá na kanceláře a 500 m2 pak pro obchody v přízemí.

Čtveřice padesátimetrových staveb má být vybudována jen ze dřeva.

Čtveřice padesátimetrových staveb má být vybudována jen ze dřeva.

FOTO: Sou Fujimoto Architects + laisné roussel (6x)

To, čím se projekt francouzsko-japonského týmu odlišuje od jiných návrhů, je jejich styl vidění budov. Nespatřují v nich totiž jen přístřeší pro stanovený počet bytů nebo kanceláří, ale vidí v nich především místo pro společenský a společný život jejich obyvatel. A tomu přizpůsobují vždy svůj návrh.

Dbají na to, aby se lidé měli příležitost spolu potkávat, aby měli kde se procházet, posadit se, odpočívat a trávit chvíle volna. Třeba i zahradničením.

Jak je pro tandem obou architektonických studií typické, jejich projekt je plný zeleně.

Jak je pro tandem obou architektonických studií typické, jejich projekt je plný zeleně.

Nepřekvapí proto, že na střechy domů umístili rozsáhlé zahrady a vinice, zelení vybavili i četné balkóny a dokonce i v centru projektu vytvořili zelenou oázu.

Architekti rovněž slibují, že zelené plochy nebudou jen samoúčelné, mnohé z nich budou osázeny jako zeleninové a ovocné zahrady, aby z nich obyvatelé měli i praktický užitek. Na střechách jsou vyčleněny prostory také pro úložiště kompostu a zásobníky vody.

Architekti slibují nádherné výhledy z domu do okolí.

Architekti slibují nádherné výhledy z domu do okolí.

Vzhledem k plánované výšce budov je zřejmé, že z jejich střech bude nádherný výhled do okolí. A také naopak, protože se stanou jedním z nejvyšších objektů široko daleko, budou sloužit nejenom jako skvělý orientační bod v dané lokalitě, ale především výrazným a zajímavým způsobem pozmění tvář dané části města.

Autoři projektu slibují obzvláště hezké vyznění komplexu v noci, kdy se rozžehnou okna v bytech a zasvitnou proti temnému nebi.

Komplex čtyř budov je naplánován do blízkosti nádraží Saint-Jean v Bordeaux.

Komplex čtyř budov je naplánován do blízkosti nádraží Saint-Jean v Bordeaux.

Kostra domů je navržena ze dřeva stříbrné jedle, eventuálně smrku. Má být využito na veškeré trámy a pilíře, doplní je však i GLT stavební hranoly, aby se zvýšila stabilita budov. Podlahy jsou navrženy z CLT panelů.

Jinými slovy, výběrem materiálu architekti míří k tomu, aby jejich projekt získal certifikát „Biosourcé” označující díla vytvořená pouze z biomasy. To znamená ze zdrojů čistě přírodního původu s výjimkou geologických či fosilních materiálů.

Plánek projektu

Plánek projektu

Typy bytů

Typy bytů