Výrobci a designéři vnímají oblibu pěstování a proto navrhují stále více praktických systémů na bylinky, které na balkónech šetří místo.

Trendem se staly několikapatrové etažéry na truhlíky a květináče a také nástěnné systémy. V nich jsou bylinky usazeny v pěstební matraci, kde se vytvoří kapsy, do kterých je rostlina zasazena.

Na terasách oceníte pojízdnou bylikovou zahrádku ve vozíku připomínajícím gril i jednoduchý dřevěný etažér s prostornými truhlíky.

Na terasách oceníte pojízdnou bylinkovou zahrádku ve vozíku připomínajícím gril i jednoduchý dřevěný etažér s prostornými truhlíky.

Některé bylinky je možné pěstovat i celoročně. Jde například o rozmarýn, tymián nebo odolnou saturejku.

Závěsné květináče si žádají odolné bylinky

Bylinky se v interiéru mohou stát i hlavní dekorací kuchyně. Efektně a trendy vypadají například závěsné květináče. Pokud budete vybírat bylinky do těchto květináčů, vyplatí se investovat do druhů na kvalitním pěstebním substrátu.

Bylinky by měly být ideálně předpěstované a v dobrém stavu se zeminou s přídavkem rašeliny. Pokud se jim nedaří tak, jak byste si představovali, volte organické hnojivo, kterým můžete bylinky hnojit jednou za čtrnáct dní.

Doma je také třeba bylinky častěji zalévat.

Závěsný systém na pěstování bylinek ze stropu s názvem Sky Planter Mini šetří prostor ve stísněných malých kuchyních.

Závěsný systém ze stropu na pěstování bylinek s názvem Sky Planter Mini šetří prostor ve stísněných malých kuchyních.

FOTO: The Design Gift Shop

Hodně oblíbenými se staly okenní systémy na bylinky. Je třeba ale mít na paměti, že různé typy bylinek si žádají různá místa pro pěstování.

Slunečné nevadí mateřídoušce, saturejce, tymiánu, šalvěji, oreganu nebo rozmarýnu. Slunce by nemělo dlouhodobě žhnout naopak na mátu, bazalku, meduňku nebo na libeček.

V minimalistických bytech vyniknou horizontální nebo vertikální systémy na pěstování bylinek.

V minimalistických bytech vyniknou horizontální nebo vertikální systémy na pěstování bylinek.

Pokud už máte na bylinky prostor jen na slunečném místě, můžete rostlinám pomoci udržet vlhkost kameny umístěnými na zemině, případně můžete vespod nádoby vytvořit vrstvu z kamínků. Ta zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení.

Zleva: bylinkový etažér Socker pomůže efektivně využít rohy balkonů nebo teras. Bylinky můžete pěstovat i pohromadě ve velkých objemných květináčích.

Zleva: bylinkový etažér Socker pomůže efektivně využít rohy balkónů nebo teras. Bylinky můžete pěstovat i pohromadě ve velkých objemných květináčích s kameny udržujícími vlhkost.

FOTO: Ikea, Novinky.cz

Mezi nejoblíbenější pěstované bylinky Čechů patří pažitka, bazalka, máta a petržel. Jde o bylinky, které jsou u nás běžně k sehnání. Tyto informace přinesl průzkum společnosti Tesco, který se uskutečnil letos v únoru na online panelu agentury Perfect Crowd. Průzkumu se zúčastnilo 400 respondentů od osmnácti let.

Necelá třetina dotazovaných uvedla, že začala s pěstováním jenom proto, aby využila prostor na zahradě či balkóně.

Zleva: zkombinujte živé bylinky na parapetu s tapetou na kuchyňské lince.

Zleva: zkombinujte živé bylinky na parapetu s tapetou na kuchyňské lince.

FOTO: Annabel James, Pixers

Čerstvé bylinky do dnešních domácností bezpochyby patří a dovedou vkusně zpestřit kuchyňskou linku i zazelenit městský balkón.

Interiér pak můžete doladit například i fototapetou, prostíráním nebo ubrusem s motivem bylinek. Tyto prvky nejlépe zapadnou do stylu Provence. [celá zpráva]