Moderní technologické postupy, zejména digitální tisk, dovolují zpracovávat téměř všechny druhy materiálů zajímavě.

Díky tomu si můžeme vybírat z hladkých, vyšívaných, vypalovaných, barevně potištěných, přírodních i syntetických textilií.

Praktické i dekorativní

Záclony a závěsy poskytují buď úplné zatemnění, nebo jen lehké odstínění. Používají se tradiční přírodní materiály (bavlna, len, hedvábí, vlna), ale také polyesterové látky s podílem kovu zapracované netradičním způsobem.

Pořídit si nové polštáře nebo povlaky na ně je dostupný způsob, jak místnost oživit pokaždé, když máme chuť na změnu.

Pořídit si nové polštáře nebo povlaky na ně je dostupný způsob, jak místnost oživit pokaždé, když máme chuť na změnu.

FOTO: IKEA (2x)

Textilie z umělých vláken imitujících bavlnu, vlnu a hedvábí jsou lehoučké a přitom dekorativní.

Zajímavou kombinací jsou tzv. koordinované látky, kde se vzor závěsu opakuje v jednodušší nebo průsvitné formě také na zácloně, tapetě, prostírání či koberci.

Povlečení Sláma (1899 Kč) z bavlněného saténu, rozměr 160 x 200 cm, natištěné metodou fotorealistického tisku.

Povlečení Sláma (1899 Kč) z bavlněného saténu, rozměr 160 x 200 cm, natištěné metodou fotorealistického tisku.

FOTO: BONAMI (3x)

Žhavé trendy

3D textury geometrických tvarů jsou v bytovém textilu jedničkou. Objevují se v živějších barevných kombinacích - od světle zelené a tyrkysové až po citronovou a fuchsiovou.

Květinové vzory jsou stále oblíbené. Mají nejrůznější provedení, od futuristického vzhledu po smyslné baroko. Tapety i textilie mají živé a jasné barvy v různých variantách velikostí. Pamatujme na jedno pravidlo: květinové motivy vyniknou vždy na neutrálním pozadí.

Povlečení Magnolie (1890 Kč) sametově nachová, jemná, přesto značně dominantní na větvičce rašícího stromu. Růžová nemusí být vždy přeslazená. Dáme-li květině trochu šedi v podobě prostěradla, vytvoříme netradiční moderní vzhled lůžka.

Povlečení Magnolie (1890 Kč) - sametově nachová, jemná, přesto značně dominantní na větvičce rašícího stromu. Růžová nemusí být vždy přeslazená. Dáme-li květině trochu šedi v podobě prostěradla, vytvoříme netradiční moderní vzhled lůžka.

FOTO: DESIGN NATUREZA (2x)

Retro styl je populární, ať už připomíná šedesátá léta, či atmosféru dávných dvacátých let minulého století. Působivý je design fotografií, portrétů, ale i poštovních známek, docílený digitálním tiskem.

Běhoun na stůl Greenery (369 Kč), díky němu naše stolování získá nádech hravosti a noblesy i v takových chvílích, kdy se bude podávat jen studená večeře. Materiál -100% bavlna, 50 x 150 cm.

Běhoun na stůl Greenery (369 Kč), díky němu naše stolování získá nádech hravosti a noblesy i v takových chvílích, kdy se bude podávat jen studená večeře. Materiál -100% bavlna, 50 x 150 cm.

Geometrické vzory na textiliích vzbuzují pozornost díky optickým klamům, s nimiž snadno každou místnost rozšíříme či zvýšíme.

Populárnější jsou malé vzory jako např. tenké proužky, minimalistické oblouky, drobné čtverce, jemné kruhy a jiné drobné detaily.

Zajímavé technologie

Digitální potisky jsou módním hitem. Objevují se snad na všem. Oproti ostatním výrobním postupům jsou mnohem propracovanější a hlubší, výraznější, pestřejší, barvy jsou zářivější a obrysy vzorů jasnější.

Tyto oblíbené záclony lze označit jako upravený lehký, průsvitný až průhledný textilní materiál. Většinou se kombinují se závěsy, žaluziemi nebo roletami.

Tyto oblíbené záclony lze označit jako upravený lehký, průsvitný až průhledný textilní materiál. Většinou se kombinují se závěsy, žaluziemi nebo roletami.

FOTO: LINIE DESIGN (3x)

Ale látky s digitálním potiskem jsou jen zlomkem toho, co lze vybírat z desítek úžasných vzorů a druhů záclon, závěsů, polštářů i povlečení. S bytovým textilem jdou ruku v ruce i designové tapety a dětské kolekce.

Unikátní makro záběry přírody na dekorativních polštářích (790 Kč/kus) se stanou originálním doplňkem každého interiéru, který dokáže podtrhnout jeho styl. Vnese do obývacího pokoje, ložnice či jiných prostor krásné barvy v podobě netradičních vzorů.

Unikátní makro záběry přírody na dekorativních polštářích (790 Kč/kus) se stanou originálním doplňkem každého interiéru, který dokáže podtrhnout jeho styl. Vnese do obývacího pokoje, ložnice či jiných prostor krásné barvy v podobě netradičních vzorů.

Strukturované materiály jako např. látky s vytkávanými gobelínovými vzory, či samety s různou výškou vlasu nebo jinak vyšívané látky, vnášejí do prostoru nový rozměr.

Jedním z hlavních požadavků ovlivňujících výběr textilií je volba barevnosti a sladění s dalším vybavením interiéru.

Jedním z hlavních požadavků ovlivňujících výběr textilií je volba barevnosti a sladění s dalším vybavením interiéru.

Oblíbené jsou i futuristické textilie s vetkávanými kovovými vlákny a leskem, svítící textilie se zabudovanými čipy, látky vyřezané laserem, dekorace vložené mezi dvě vrstvy materiálu, textilie zdobené přívěsky i látky tkané v několika vrstvách.

Pestrý výběr materiálů

Při výběru vhodného materiálu nešetříme, i když kvalita obvykle znamená vyšší cenu.

Pevné materiály, jako je taft, hedvábí, satén nebo brokát, se hodí do reprezentativnějších prostor.

Hotový závěs Micro (349 Kč), rozměr 140 x 245 cm, pověšení na poutka, složení: 100% polyester, praní na 30 °C, různé barvy.

Hotový závěs Micro (349 Kč), rozměr 140 x 245 cm, pověšení na poutka, složení: 100% polyester, praní na 30 °C, různé barvy.

Na prosvětlení místnosti volíme lehký průsvitný materiál.

Na celkovém dojmu se podílí i způsob zavěšení. Další rozměr získají textilie kombinováním látek. Zajímavé je spojení saténu a sametu, organzy s krajkou či skládané a hladké díly.

Vytvořte si zcela nové vlastní textilní řešení interiéru a dejte tak větší prostor svému vkusu a fantazii. Stačí si vybrat mezi látkami (od 69 Kč/m).

Vytvořte si zcela nové vlastní textilní řešení interiéru a dejte tak větší prostor svému vkusu a fantazii. Stačí si vybrat mezi látkami (od 69 Kč/m).

Druhy látek

V interiéru se dají použít takřka všechny druhy materiálů, a to jak v kvalitě, tak vzorech, vzhledu, tvaru a barevnosti.

Polštářek Grandma je skvělým parťákem pro příjemné usínání, krásné snění i podnětem pro rozvíjení dětské fantazie. Materiál -100% jemná bavlna, rozměry 40 x 30 cm. Povlečení na peřinu (140 x 200 cm) a polštář (40 x 40 cm) Grandma za 899 Kč.

Polštářek Grandma je skvělým parťákem pro příjemné usínání, krásné snění i podnětem pro rozvíjení dětské fantazie. Materiál -100% jemná bavlna, rozměry 40 x 30 cm. Povlečení na peřinu (140 x 200 cm) a polštář (40 x 40 cm) Grandma za 899 Kč.

Podšívkové látky reprezentuje bavlněný satén, bavlněný klot, kaliko, zatemňující látky typu dobrou noc mají hlavně ochrannou funkci před přímým sluncem.

Průsvitné látky - bavlněný žakár, přírodní mušelín, voál, organza.

Lehké látky - potištěná bavlna, tkaná bavlna, trevíra CS, tkané hedvábí, přírodní hedvábí, směsové látky, bavlněný potištěný satén, potištěný kartoun.

Pokud věnujeme volbě vhodného druhu látky stejnou pozornost jako jeho vzhledu, tvaru a barevnosti, odrazí se to na příjemném vyznění místnosti.

Pokud věnujeme volbě vhodného druhu látky stejnou pozornost jako jeho vzhledu, tvaru a barevnosti, odrazí se to na příjemném vyznění místnosti.

Středně těžké látky - bavlněný potištěný satén a žakár, bavlněný brokát, směs bavlny a vlny, trevíra CS, kašmír.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: