Pozemek v klidnější části menší obce v jižních Čechách se výrazně svažuje k jihu, přístupová cesta vede po jeho severní straně a přes koruny stromů se z horní hrany pozemku otevírá pohled na blízké město, za hezkého počasí i na pohoří Šumavy.

Na východní fasádě je osazen nerezový komín, což signalizuje umístění krbových kamen v obývacím pokoji.

Na východní fasádě je osazen nerezový komín, což signalizuje umístění krbových kamen v obývacím pokoji.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

Stavba obložená šedými cetris deskami příjemně zapadá do krajiny. Není osazena v rovině terénu, ale ve zvýšené poloze na mikropilotech. Toto řešení umožňuje provětrávání zespoda. Z terasy na trávník vede venkovní schodiště a skluzavka.

Stavba obložená šedými cetris deskami příjemně zapadá do krajiny. Není osazena v rovině terénu, ale ve zvýšené poloze na mikropilotech. Toto řešení umožňuje provětrávání zespoda. Z terasy na trávník vede venkovní schodiště a skluzavka.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

„Tento výhled máme rádi, a proto v našich úvahách o nové stavbě hrálo jeho zachování důležitou roli,“ vysvětlují majitelé a pokračují: „Naším dalším požadavkem bylo, aby stavba poskytovala relativně pohodlné ubytování pro všechny členy rodiny, a to po celý rok. Od samého počátku jsme se přikláněli ke dřevostavbě vzhledem k jejím izolačním vlastnostem při zachování lehkosti konstrukce.“

V interiéru architekti odhalili konstrukci stropu z dřevěných fošen se záklopem z OSB desek.

V interiéru architekti odhalili konstrukci stropu z dřevěných fošen se záklopem z OSB desek.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

Zpočátku vybírali majitelé mezi typovými domy, ale protože žádný z nich nesplňoval jejich představy, rozhodli se pro návrh „na míru“ a oslovili architektonický ateliér Molo architekti.

V obývacím pokoji a ložnicích dominuje krásná podlaha z masivních dubových prken s perodrážkou. Jejich struktura příjemně ladí s dveřmi s březovou dýhou.

V obývacím pokoji a ložnicích dominuje krásná podlaha z masivních dubových prken s perodrážkou. Jejich struktura příjemně ladí s dveřmi s březovou dýhou.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

„Tento ateliér jsme si vybrali na doporučení a od začátku jsme jednali s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Nalevankovou. Ti si vyslechli naše představy, navštívili pozemek a připravili nám několik návrhů na výběr. Umožnili nám také návštěvu několika dřevostaveb z jejich dílny, což nám definitivně potvrdilo naše rozhodnutí pro dřevostavbu.“

Ložnicím prospívá vyšší strop, působí prostorně a vzdušně.

Ložnicím prospívá vyšší strop, působí prostorně a vzdušně.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

„Tím, že dům stojí na místě původní chaty,“ osvětluje situaci MgA. Mária Horecká Nalevanková, „zároveň respektuje i okolní zástavbu, v níž se opakuje stejný koncept – stavba na horní, severní straně pozemku s výhledem na jih. Okolí tvoří smíšená zástavba rodinných domů a rekreačních objektů.“

Na podlaze v koupelně, WC a v zádveří byla položena barevná kaučuková krytina Nora, kterou majitelé koupili ze zbytků podlah budovy Národní technické knihovny.

Na podlaze v koupelně, WC a v zádveří byla položena barevná kaučuková krytina Nora, kterou majitelé koupili ze zbytků podlah budovy Národní technické knihovny.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

Z optického hlediska je dům rozdělený na dvě jednopodlažní hmoty s rozdílnou výškou. Nižší část, bližší k zahradě, slouží ke společnému životu rodiny a je orientována na jih, vyšší zadní část směřuje na sever, ale pokojům a koupelně v této „noční zóně“ se dostává horními okny i jižního světla.

Život ve dvou zónách

Vstup do objektu vede ze západní strany přes zádveří, využívané současně jako šatna. Odtud se vchází do hlavní místnosti, která plní současně funkci obývacího pokoje, jídelny a kuchyně.

Obytný prostor je na jižní straně spojen posuvnými dveřmi, vsazenými do rozměrné prosklené stěny, s prostornou dřevěnou terasou a se zahradou. V letních teplých dnech se tak opticky zvětšuje a získává na vzdušnosti.

Oba dětské pokoje mají díky vyššímu stropu patro na spaní osvětlené nízkým horizontálním oknem.

Oba dětské pokoje mají díky vyššímu stropu patro na spaní osvětlené nízkým horizontálním oknem.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

Za hlavní místností následuje klidová zóna domu se třemi ložnicemi, koupelnou a samostatným WC. Menší podlahovou plochu těchto místností kompenzuje zvýšená výška stropu, která umožnila vybavit dvě ložnice palandami na spaní. V podhledu nad koupelnou jsou instalovány technologie.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

„Celá stavba se vyvíjela podle projektu,“ pokračuje Nalevanková, „pouze pro velké jižní okno jsme původně navrhli jako zastínění posuvné panely z rákosí, ale po zhotovení stavby se klienti rozhodli, že chtějí terasu zastřešit, aby ji mohli používat i za deště. Pergolu, na které bude natažena bílá plachta, jsme tedy navrhovali dodatečně.“

Názor majitelů

Architekti dokázali naše ne vždy zcela konkrétní představy přetvořit v návrh, který nás zaujal. A nezůstalo jen u toho. Doporučili nám také vhodné firmy, protože jsme stavbu nedělali na klíč. Spolupráce s těmito firmami v době realizace stavby pro ně byla samozřejmostí.

FOTO: Zdeněk Lhoták, www.mujdum.cz

Dá se říci, že zpočátku pracovní vztah s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Nalevankovou přešel během stavby domu v přátelství.

Autoři: MgA. Patrik Zamazal (1973)
Autorizovaný architekt ČKA. Vystudoval architekturu na VŠUP v Praze v ateliéru prof. Akad. Arch. Petra Keila, absolvoval odborné stáže v zahraničí (v Helsinkách a v Utrechtu). Spolupracoval s architektonickým studiem AUREA. V roce 2000 zahájil vlastní projekční činnost, v r. 2008 založil ateliér MOLO architekti. Zabývá se problematikou nízkoenergetických staveb a dřevostaveb, zúčastnil se řady odborných konferencí, workshopů a architektonických soutěží.
MgA. Mária Horecká Nalevanková (1979)
Vystudovala průmyslový design na technické univerzitě v Košicích a architekturu v ateliéru prof. Petra Keila na VŠUP Praha. Absolvovala odborné stáže ve Wuppertalu a ve Stockholmu, od r. 2008 působí v ateliéru MOLO architekti.
Napište nám
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Dana D. Daňková, www.mujdum.cz