Dům navrhlo francouzské studio Multipod, které přišlo s myšlenkou vytvořit jednoduchou pasivní konstrukci s výbornými izolačními schopnostmi za dostupnou cenu. Podle prvních propočtů by se náklady na stavbu mohly pohybovat okolo 5500 korun za metr čtvereční.

Prototyp snadno sestavitelného domu Pop Up House.

Prototyp snadno sestavitelného domu Pop Up House.

FOTO: Studio Multipod (5x)

Dům spočívá na několika krátkých nohách. Jeho plášť, včetně střechy a podlahy, tvoří izolační a dřevěné panely. K izolaci slouží bloky EPS (pěnového polystyrenu) o hustotě 30 kg/m³. Ačkoli je to materiál s relativně velkou hustotou, je stále velmi lehký a snadno se s ním manipuluje. Veškeré použité materiály jsou navíc snadno recyklovatelné, takže po rozložení domu je lze buď využít na jinou stavbu, anebo je prostě zpracovat ke zcela jiným účelům.

Interiér prototypu

Interiér prototypu

Ačkoli hlavní navrhovaný způsob, jak dům sestavit, je sešroubovat jednotlivé díly k sobě, studio jako druhou variantu připouští i slepení dřevěných a pěnových bloků k sobě pomocí polyuretanové pěny. V tomto případě je ovšem potřeba počítat s tím, že dům pak již nebude snadno rozmontovatelný a jednotlivé díly nebude možné znovu plnohodnotně využít.

Konstrukce z izolačních a dřevěných bloků je zakryta fólií proti průniku vody.

Konstrukce z izolačních a dřevěných bloků je zakryta fólií proti průniku vody.

Autoři projektu tvrdí, že obálka domu je natolik dobře izolovaná, že jej není třeba nijak vytápět. Což platí minimálně v podmínkách jižní Francie, kde v současnosti stojí dva prototypy.

Jedno z možných provedení fasády stavby. Autoři návrhu uávádějí, že volbou vhodných materiálů je možné původně moderní charakter domu přizpůsobit i tradičnějšímu stylu, pokud by měl sloužit jako dostavba k již existující budově.

Jedno z možných provedení fasády stavby. Autoři návrhu uvádějí, že volbou vhodných materiálů je možné původně moderní charakter domu přizpůsobit i tradičnějšímu stylu, pokud by měl sloužit jako dostavba k již existující budově.

Dům je postaven na ploše 150 m², síla izolačních panelů použitých na stěnách, podlaze i na střeše je 30 cm. Stavba odpovídá požadavkům na označení „pasivní“, což mimo jiné znamená, že její roční potřeba tepla na vytápění je menší než 15 kWH/m². Zároveň je dobře tepelně izolovaná bez tepelných mostů a také neprůvzdušná (tj. při snížení tlaku vzduchu v budově o 50 Pa vůči okolní atmosféře může dojít k infiltraci maximálně 60 % objemu vzduchu celé budovy za jednu hodinu).

Volba vnitřních obkladů je na budoucím majiteli, pro jaký druh a provedení se rozhodně.

Volba vnitřních obkladů je na budoucím majiteli, pro jaký druh a provedení se rozhodne.

Dům je sice navržen jako samostatný, ale jeho stavebnicový charakter umožňuje využít jej pro dostavby a přístavby k již existujícím domům. Stavba je momentálně neprodejná, studio hledá výrobce a další společníky, kteří by mu pomohli uvést ji na trh a prodávat.