Podoba bankéřských lamp se od začátku 20. století příliš nezměnila. Lampy mají nadčasový design. Tento typ osvětlení má demonstrovat majitelovu zámožnost. Jsou tak často poměrně masivní s lehce oblými tvary. Lesklé materiály se zlatými nebo stříbrnými detaily jsou u těchto lamp vítaným prvkem.

Klasika má smaragdovou barvu

Nejtypičtějším stínidlem je lesklé světle zelené, které navrhl Harrison D. McFaddin. Lampy vznikaly v řadě designových variací, ale vždy se smaragdově zeleným širmem a mosazným podstavcem. Stínidla těchto lamp z opálového skla byla vyráběna v někdejším Československu pro zakázku firmy H.G. McFaddin & Co.

Nejklasičtější jsou lampy se zelenými stínidly.

Nejklasičtější jsou lampy se zelenými stínidly.

FOTO: Sweetpea & Willow

Stínidlo se otáčí kolem své osy a je navrženo tak, aby vrhalo maximum světla na dokumenty na pracovním stole. Lampa je na boku plochá a směrem k uživateli a k pracovní desce tak poskytuje víc světla. Ocení ji tak všichni ekonomové, bankéři i spisovatelé. Lampa se rozhodně nehodí jako lampička na noční stolek.

Levnější varianty bankéřských lamp stojí okolo tisíce korun.

Levnější varianty bankéřských lamp stojí okolo tisíce korun.

FOTO: Novinky

Patina lamp, drobné škrábance a oděrky nejsou na škodu. Lampy jsou hodně bytelné a měly by majiteli vydržet celá desetiletí. Klasické bankéřské lampy mají stínidlo z kovu nebo ze skla a hodně robustní základnu v oválném, čtvercovém nebo kulatém tvaru.

Dvojité bankéřské lampy se uplatní u velkých stolů.

Dvojité bankéřské lampy se uplatní u velkých stolů.

FOTO: Eichholtz

Retro lampy mají zhasínání na šňůrku nebo na řetízek, modernější typy disponují stmívačem. Při poklepání vydávají světla více nebo méně a mohou tak sloužit i jako světlo navozující intimní atmosféru.

Lampy mají většinou historizující vzhled.

FOTO: Home Improvement Selection, Destinantion Lighting

Velkou inspirací pro designéry byla stolní lampa od designéra Christiana Della navržená okolo roku 1930. Černé lesklé stínidlo se smetanovým vnitřkem dodalo tomuto typu lamp moderní vzhled.

Lampy inspirované původními bankéřskými lampami zapadnou i do moderních interiérů.

FOTO: Formagenda, Fritz Hansen

Bankéřské lampy jsou retro kouskem, který nevyjde z módy. Pokud v bytě ale hodně šetříte místem, zkuste se inspirovat například japonskou lampou a sprchou v jednom. [celá zpráva]