Vilka postavená „na míru“ pro akademického malíře Eduarda Světlíka je umístěna do rozvíjející se zástavby v nových ulicích v jihovýchodní části Kroměříže.

Josef Polášek v autorském řešení stavby uplatnil zásady nového názoru na bydlení. Rodinný dům je postaven ve stylu racionálního funkcionalismu.

Vila patří k tomu nejlepšímu z Poláškovy tvorby

V rámci celého díla architekta Poláška představuje vilka malíře Světlíka jednu z kvalitnějších staveb. Je výrazným dokladem jeho snah o vytvoření levné, racionální architektury.

Kulaté okno patří k minimu dekorací stavby.

Kulaté okno patří k minimu dekorací stavby.

FOTO: autorský tým Slavné vily Zlínského kraje

Dům nemá suterén. Přes zádveří kryté římsou se vchází do haly se schodištěm vedoucím do klidové části domu. Dvě ložnice v patře doplňuje prostorná předsíň, hygienické zázemí a půda.

Dvoukřídlé dveře z ložnice umožňují přístup na krytý balkón, v jehož nároží je sloupek, který podtrhuje geometrickou hru, jež architekt na stavbě rozehrál.

Dobová fotografie dokládá, že se stavba v průběhu let příliš nezměnila.

Dobová fotografie dokládá, že se stavba v průběhu let příliš nezměnila.

FOTO: autorský tým Slavné vily Zlínského kraje

Schodišťová hala v přízemí navazuje na pracovnu – ateliér s velkými okny se západním světlem. Prostorný obývací pokoj a pokojík pro služebnou je v exteriéru označen i souvislou řadou oken. Kuchyň logicky propojuje vstupní prostor a obývací pokoj.

Architekt minimálními prostředky člení holou bílou fasádu stavby, narušenou jen připojením drobného přístěnku u vstupních dveří a vybráním hmoty nárožní lodžie v patře domu.

Architekt navrhl stavbu hodně jednoduchou.

Architekt navrhl stavbu hodně jednoduchou.

FOTO: autorský tým Slavné vily Zlínského kraje

Temnější strany vily jsou opatřeny jen nejnutnějším počtem okenních otvorů, zatímco ty protější se otevírají velkými plochami okenních křídel. Uliční fasáda je hodně geometrická.

I když byl objekt v nedávné době zateplen a také v interiéru byly provedeny drobnější úpravy, koncepce autora je stále jasná.