Manželé se dvěma dospělými dětmi hledali klidné místo, kde by rodina definitivně zakotvila, a pozemek na konci ulice v nové zástavbě, ztrácející se v údolí za malou středočeskou obcí, přesně odpovídal jejich představám.

„Romantické zákoutí, z jedné strany částečně ve stínu listnatého lesa, z druhé strany výhled na rybníček, v budoucnu žádní další potenciální sousedé, to byly silné argumenty pro,“ říkají majitelé domu.

Ze severní strany vidíme, jak dvoupodlažní dům vrůstá do svahu. Jednoramenné schodiště vede od vstupu přes terasu u ložnice rodičů do zadní části zahrady. Členitost hmoty je zvýrazněna povrchovou úpravou fasády.

Ze severní strany vidíme, jak dvoupodlažní dům vrůstá do svahu. Jednoramenné schodiště vede od vstupu přes terasu u ložnice rodičů do zadní části zahrady. Členitost hmoty je zvýrazněna povrchovou úpravou fasády.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Na opačné misce vah byla poloha v poměrně strmém svahu se severním sklonem a přístupem zespoda.

Rodina měla poměrně jasnou představu o dispozici – bezbariérový přízemní byt v úrovni terénu, společná obývací část propojená se zahradou, oddělená zóna rodičů a dětí včetně samostatného sociálního vybavení, dostatečně velké technické zázemí. Estetickou stránku svěřili do rukou architektu Rostislavu Maňákovi.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Dům je orientován rovnoběžně s vrstevnicí a rozdělen středovou podélnou nosnou zdí na dva trakty. Větší část domu tvoří dvoupodlažní trakt orientovaný do ulice, zastřešený plochou střechou. Ústřední schodišťová hala jej rozděluje na garáž, technické zázemí a zónu pro hosty s vlastní koupelnou.

Otevřené jednoramenné schodiště stoupá na galerii, z níž se vchází do ložnic dětí, orientovaných na západní stranu, a do společné obývací části na jižní straně. Severovýchodní nároží domu zaujímá ložnice rodičů s vlastním zázemím. Z jižní a západní strany dům obklopuje příjemná chráněná terasa, sousedící s bazénem.

Teplé vyznění udávají v obývacím pokoji nejen jižní a západní sluneční paprsky, ale i zlatavé odstíny javorové podlahy a dveří a nábytku s třešňovou dýhou.

Teplé vyznění udávají v obývacím pokoji nejen jižní a západní sluneční paprsky, ale i zlatavé odstíny javorové podlahy a dveří a nábytku s třešňovou dýhou.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

„Věříme klasickým, prověřeným přírodním materiálům, jako je dřevo, kámen a cihla – jejich krásnému vzhledu i přirozeným vlastnostem, jako je trvanlivost, ekologičnost, prodyšnost… Proto jsme zvolili zděný dům s uplatněním režných cihel na fasádě a vybavením převážně ze dřeva,“ vysvětluje majitel.

Interiér domu byl vybaven na míru s důrazem na individuální potřeby všech členů rodiny a poctivou řemeslnou práci až do detailu.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Nenajdeme tu křivé omítky, špatné spárování, odstávající lišty, zkřížené zárubně či kování vypovídající službu.

Srdcem domu prochází schodišťová hala, příjemně osvětlená shora světlíkem. Vestavěné skříně pod galerií poskytují potřebný úložný prostor.

Srdcem domu prochází schodišťová hala, příjemně osvětlená shora světlíkem. Vestavěné skříně pod galerií poskytují potřebný úložný prostor.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

„Snažili jsme se vyhnout příliš levným i příliš drahým výrobkům a módním vlnám. Vybírali jsme nadčasové materiály – třešňovou a javorovou dýhu, pískovec, standardní keramické obklady, žulu. Líbí se nám, že časem přirozeně stárnou, ale stále si zachovávají svou kvalitu,“ uzavírá majitel domu.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz