Umí totiž opticky zmenšovat i zvětšovat prostor, zkracovat či prodlužovat místnosti, vyvolávat různé pocity jako uklidnění nebo naopak vzrušení.

Hračky a doplňky v dětském pokoji jsou sytě barevné. Na stěnu jako výmalbu proto volíme jemné pastelové odstíny, které působí klidně a něžně.

Hračky a doplňky v dětském pokoji jsou sytě barevné. Na stěnu jako výmalbu proto volíme jemné pastelové odstíny, které působí klidně a něžně.

FOTO: ČÁP A VRÁNA

Tmavé barvy na stěně nás jakoby sevřou, jsme stísnění, světlé prostor otevírají, vítají nás. Také se cítíme lépe, když máme tzv. pevnou půdu pod nohama. To znamená, že na podlahu volíme raději hnědé a jiné tmavší odstíny, světlou zase na strop.

Bílá podlaha je sice efektní, ale může vyvolávat pocit, že se necítíme bezpečně. Stejně tak tmavý strop na nás padá a zavírá nás do „krabice s víkem“.

Modrá barva je jako obloha a je nám pocitově blízká. Může být na stěně v různé sytosti, hodí se báječně i k dětem na spaní.

Modrá barva je jako obloha a je nám pocitově blízká. Může být na stěně v různé sytosti, hodí se báječně i k dětem na spaní.

FOTO: JOHNESTONE’S (2x)

Nejpříjemnější jsou zemité odstíny, které jsou v přírodě. Ne náhodou jsou na nábytku, doplňcích i u bytového textilu stále oblíbené.

Barvy od smetanové přes béžovou, kávovou, zelenkavou až po bílou a šedou interiéru zkrátka sluší. Cítíme se v nich dobře, zklidňují, hned tak se neokoukají a dlouho s námi vydrží, jsou prostě nadčasové.

Expresivní syté barvy používejme spíše v detailu a na menší ploše.

Vlastní pocit je nejdůležitější

Jakou barevnost zvolíme, záleží ale stejně jenom na nás. My v interiéru bydlíme a chceme se zde cítit dobře. Zamysleme se nejen nad odstíny, ale zároveň i nad místnostmi, jež máme k dispozici. Obojí spolu totiž úzce souvisí.

Menší místnosti a tvarově složité stěny se zákoutím vyžadují spíše světlé odstíny. V případě pokojů, kde je málo denního světla, volíme bílou nebo smetanovou na stěny i větší nábytek.

Jemná a decentní šedá patří i do koupelny. Koupelnový nábytek GO má hloubku pouze 38 cm a povrchovou úpravu matný hliník. Barva na stěně oživuje prostor, své udělají i barevné ručníky.

Jemná a decentní šedá patří i do koupelny. Koupelnový nábytek GO má hloubku pouze 38 cm a povrchovou úpravu matný hliník. Barva na stěně oživuje prostor, své udělají i barevné ručníky.

FOTO: DŘEVOJAS

Chladnější místnosti s orientací na sever můžeme pocitově vylepšit teplými odstíny.

Místnosti orientované na západ a jih (kde slunce dlouho svítí a vyhřívá prostor) si zaslouží i blankytně modrou (inspiraci můžeme vzít z modro-bílé kombinace na řeckých ostrovech).

Červená stěna v obývacím pokoji jednoznačně přitáhne náš pohled. Jde o menší plochu, která barevnou kompozici místnosti nijak neruší.

Červená stěna v obývacím pokoji jednoznačně přitáhne náš pohled. Jde o menší plochu, která barevnou kompozici místnosti nijak neruší.

Barva podle typu místnosti

Kromě velikosti a množství denního světla v místnostech je důležité i to, k čemu místnost slouží. Je rozdíl, zda v ní spíme, pracujeme, bavíme se.

Do ložnice a do pracovny volíme klidnější tóny, které nás nerozptylují. Skvělá je třeba světle levandulová, smetanová, odstíny šedé, olivové, světle modré.

Na velké plochy volíme spíše neutrální odstíny, barvu si dovolíme pouze v detailu.

Na velké plochy volíme spíše neutrální odstíny, barvu si dovolíme pouze v detailu.

Klidnější barva je dobrá i pro děti. Velkou chybou je vymalovat celý dětský pokoj ve výrazné oranžové, červené, fialové apod. Když si představíme, jak barevné a křiklavé jsou ještě hračky, tak výsledkem je hotový cirkus. A v něm se křičí, skáče a divočí.

Když už volíme sytou barvu, tak pouze na menší plochu. Bytové doplňky, obrázky v barevném rámečku, dětské povlečení v postýlce a hračky barvami jenom hýří. Proto i šedá patří na stěnu dětského pokoje, dokonce nám udělá dobrou službu: dá vyniknout barevnému nábytku a hračkám, které děti milují.

| Modrá barva patří mezi studené a má uklidňovat, zmírňovat. Perfektně tak vyvažuje příliš mnoho barevných hraček v dětském pokoji.

Modrá barva patří mezi studené a má uklidňovat, zmírňovat. Perfektně tak vyvažuje příliš mnoho barevných hraček v dětském pokoji.

Kuchyně, jídelna a obývací pokoj si zaslouží pozornost, zvláště když jsou prostorově propojené a otevřené. Kuchyňská sestava je sama o sobě prvek, který nepřehlédneme.

V interiéru opakujeme maximálně tři barvy. Jedině tak působí vyváženě, klidně a nadčasově.

V interiéru opakujeme maximálně tři barvy. Jedině tak působí vyváženě, klidně a nadčasově.

Kopíruje stěny po obvodu a jim mnoho volného prostor nezbývá. A tak vybereme spíše světlý odstín. Určitě i tady platí, že méně je více.

To znamená: držíme se v tomto otevřeném prostoru jednoho stylu (jeden solitér může jako výjimka z tohoto pravidla vybočit) a dvou, maximálně tří barev.