Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design, ocenění Excelentní studentský design a Dobrý studentský design.

Designové kusy hodnotily tři na sobě nezávislé odborné poroty a jako nejlepší vybraly právě knihu Zlín. Podle hodnocení plasticky vystupující modely staveb a objektů připomínají atmosféru dvacátých a třicátých let a dobře představují město Zlín, jehož sílu dokazuje kniha sama.

Zleva: koupelnové obklady Pouli od Barbory Śimkové a skládací houpací křeslo od Ondreje Jankových.

Zleva: koupelnové obklady Pouli od Barbory Šimkové a skládací houpací křeslo od Ondreje Jankových

FOTO: Novinky

Jen jedna práce získala Národní cenu za studentský design, pět prací si odneslo ocenění Excelentní studentský design a desítka pak cenu Dobrý studentský design. V rámci soutěže byla udělena i více jak desítka dalších speciálních cen.

Sprchová hlavice od Vojtěcha Žáka je navržena hlavně pro použití ve zdravotnických zařízeních.

Sprchová hlavice od Vojtěcha Žáka je navržena hlavně pro použití ve zdravotnických zařízeních.

FOTO: Národní cena za studentský design 2013, Novinky.cz

Soutěž je od loňského roku mezinárodní, letos se do ní přihlásilo hned 225 autorů. Poroty nominovaly v dvoukolovém hodnocení k ocenění zhruba stovku prací.

Mísy točené na hrnčířském kruhu od Martiny Žílové a svítidlo z kolekce Rekongigurace umožňující řadu tvarových variant svítidla od Petra Duby.

Mísy točené na hrnčířském kruhu od Martiny Žílové a svítidlo z kolekce Rekonfigurace umožňující řadu tvarových variant svítidla od Petra Duby.

FOTO: Novinky

Studenti ocenění hlavní cenou a oceněním za excelentní design získávají symbol soutěže – bábovičku. Symbolem pro ocenění Dobrý studentský design je nakousnutá placička.

Ředitelka soutěže osobně ocenila i obklady

A jaké designové kousky ze soutěže, které jsou určeny do bytů či domů, by užila sama ředitelka společnosti Design Cabinet CZ (která soutěž vyhlašuje) Lenka Žižková?

„Užila bych například dvoje kamna, která máme na výstavě. Jedna z nich jsou určena pro interiér. Mají skladebný systém a velkou výhřevnost a mají hodně energetických kladů. Brala bych i kamínka, která jsou sice určena pro třetí svět, ale dala by se využít i na chatách a chalupách. Brala bych i obklady, umyvadlo, keramiku..,” uvedla.

Sergej Kuckir navrhl mobilní kamna pro rozvojový svět.

Sergej Kuckir navrhl mobilní kamna pro rozvojový svět.

FOTO: Národní cena za studentský design 2013, Novinky.cz

Žižkové se líbily skoro všechny vítězné produkty. Vyhlašovatelé soutěže celkově usilují o propagaci dobrého designu a podporu nastupující designérské generace.

Nejlepší oceněné kousky si můžete prohlédnout na výstavě Nový (z)boží! 2013, která probíhá v galerii Era svět na Jungmannově náměstí 6 v Praze 1 až do 4. 12. 2013.